Złoty zyskuje. Komentarz walutowy 11.10.2017

Pierwsza połowa tego tygodnia nie przynosi zbyt wielu informacji ekonomicznych, stąd też rynek skupia się na napięciach geopolitycznych. Wczoraj szef rządu Katalonii odroczył działania niepodległościowe, co uspokoiło emocje na rynku i pozwoliło na umocnienie złotego. Dziś uwaga rynku skierowana jest na banki centralne.

 

Uwaga w stronę ECB?

Połowa tygodnia za nami, a danych wciąż jak na lekarstwo. Wczorajsze wiadomości napływające z Katalonii uspokoiły emocje wokół europejskiej waluty i teraz inwestorzy ponownie powinni skierować uwagę na działania ECB. Już 26 października bank odbędzie kolejne posiedzenie w sprawie stóp procentowych i być może zdradzi plany dotyczące programu QE. Dolar osłabiony jest niepewnością związaną z przyszłością reformy podatkowej. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,18 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Bez większych zmian

W związku z poprawą atmosfery zyskuje złoty w parze EUR/PLN.  W dzisiejszym kalendarium, jedyną pozycją mogącą zwrócić uwagę inwestorów jest zaplanowane na późny wieczór wystąpienie członka zarządu ECB – Petera Praeta. Więcej wypowiedzi członków banku poznamy jutro. Odbędzie się również konferencja z udziałem Mario Draghiego.  Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,28 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Plany FOMC

Dziś o godzinie 20:00 zostanie zaprezentowany protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Rynek przygotowuje się już co prawda do trzeciej podwyżki stóp procentowych w USA, która miałaby nastąpić w grudniu, jednak pod znakiem zapytania wciąż pozostaje przyszła ścieżka Fed. Część uwagi kieruje się również na D.Trumpa, który przedstawia swoje pomysły na zatrzymanie firm w kraju. Rosną natomiast obawy o problemy z przeforsowaniem reformy podatkowej. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,62 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Z kraju niewiele
Również w krajowym kalendarzu nie ma dziś danych. Złoty podąża więc tropem wyznaczonym przez nastroje panujące na szerokim rynku. Dopiero jutrzejsza sesja przyniesie ważne, ekonomiczne informacje. Opublikowana zostanie bowiem finalna inflacja CPI za wrzesień. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,71 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Wielka Brytania bez danych

Funt odpoczywa po zeszłotygodniowym spadku, kiedy to na jego niekorzyść oddziaływały zarówno informacje dotyczące brexitu, jak i niepewnej przyszłości Theresy May na stanowisku premiera. Premier Wielkiej Brytanii zdementowała doniesienia, mino to funt jednak pozostał słaby. Do końca tygodnia kalendarz dla tego kraju pozostaje pusty. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,77 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
11.10.2017
Katarzyna Orawczak