Zmiana nastawienia. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 06.02-10.02.2017)

Kończący się dziś tydzień, pod względem ilości publikowanych danych makroekonomicznych, prezentował się dość skromnie. Mimo to, utrzymujące się od stycznia nastroje na rynku, zaczęły się zmieniać. Dolar odnotował wzrost wartości, osłabiła się natomiast polska waluta.

 

Dolar silniejszy lecz czeka na kolejne sygnały

Dolar nie rozpoczął tygodnia zbyt optymistycznie, a to za sprawą mieszanych odczuć wobec piątkowego raportu z rynku pracy, który wykazał zmniejszoną dynamikę płac. Uwaga inwestorów w kolejnych dniach skupiła się na sygnałach wysyłanych przez Fed, a część z nich podsyciła apetyt, co do trzech podwyżek stóp procentowych w tym roku. Poza tym rynek wciąż wyczekuje na decyzje Donalda Trumpa w sprawie podatków. Dziś średni kurs EUR/USD osiągnął wartość 1,06.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Obawy o Europę

Ostatnich kilka dni przyniosło również zmianę nastawienia względem polskiego pieniądza. We wtorek złotówka w parze z euro zaczęła słabnąć, chociaż ruch ten nie był gwałtowny. Odpowiadały za niego przede wszystkim budzące się niepokoje o zbliżające się wybory w Europie, które wywoływały słabość euro w głównej parze walutowej, ale też podbijały awersję do ryzykownych aktywów. Dziś średnia wartość EUR/PLN osiągnęła 4,29.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Uwaga w kierunku Fed

Spokojnie, jednak konsekwentnie wzbił się także dolar na wykresie ze złotówką. Ważne dla tej pary wciąż pozostają nastroje kumulujące się w okół decyzji Rezerwy Federalnej, a część z nich nie wyklucza podwyżki w trakcie marcowego posiedzenia. Teraz inwestorzy wyczekują wystąpienia szefowej Fed, które zaplanowane jest na najbliższy wtorek. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,04 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Zgodnie z nastrojami

Relacja mająca miejsce w parze CHF/PLN wkomponowała się w ogólnoświatowe nastroje. Z informacji krajowych uwagę w ostatnich dniach zwróciło czwartkowe expose ministra Waszczykowskiego, w którym podkreślił konieczność naprawy UE. Duże emocje wywołały również wiadomości w sprawie pomocy dla Frankowiczów, które najprawdopodobniej zakładałyby jedynie konieczność zwrotu spreadów. W środę RPP poinformowało o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, ale informacja ta nie wpłynęła na notowania walut. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,02 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Brexit nadal w centrum

Słabiej zachowywał się w ostatnim czasie złoty wobec brytyjskiej waluty. W tym tygodniu oprócz kilku danych z Wysp Brytyjskich, w tym znacznie lepszy od oczekiwań wynik produkcji przemysłowej, z który został przedstawiony dziś. Uwaga rynku w przeważającej części skupiona jest na postanowieniach w sprawie Brexitu. W czwartek Izba Gmin poparła projekt Theresy May. Nie bez znaczenia były również sygnały ze strony BoE, w tym jastrzębia postawa Kristin Forbes. Dziś średnia wartość funta osiągnęła 5,03 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
10.02.2017
Katarzyna Orawczak