Atmosfera wyczekiwania (komentarz walutowy 02.03.2017)

Dzisiejsze notowania walut podyktowane były przede wszystkim nastrojami kumulującymi się wokół najbliższego posiedzenia FOMC. Pod tym kątem ciekawie prezentować się będzie piątkowa sesja, w trakcie której przemówi m.in. prezes Fed Janet Yellen. Dziś natomiast rynki poznały dane o inflacji w Strefie Euro.

 

Dolar wciąż się umacnia

Wczoraj w godzinach popołudniowych, osłabione relacjami z USA euro, próbowało wyhamować aprecjację dolara. Dziś ten ruch został jednak wymazany. Ma to związek ze wzrostem oczekiwań wobec marcowej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Dziś średni kurs EUR/USD osiągnął wartość 1,05.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro bez niespodzianek

Czwartek rozpoczął się dla złotego spokojnie. Mimo, że dzisiejsza sesja przyniosła wzrost wspólnej waluty, to jednak wciąż oscyluje ona wokół wartości 4,29 PLN. Inwestorzy zapoznali się z danymi o inflacji w Strefie Euro. Odczyty nie okazały się zaskoczeniem. Wstępna inflacja wzrosła do 2%, natomiast inflacja PPI w ujęciu miesięcznym wykazała 0,7%, wobec oczekiwań na poziomie 0,5%. Dziś para EUR/PLN osiągnęła średnią wartość 4,29.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Decyzja FOMC już 15 marca

Umocnienie dolara było dziś widocznie również w parze z polskim pieniądzem, gdzie amerykańska waluta sięgnęła wartości 4,08 PLN. Inwestorzy w najbliższych dniach będą bacznie obserwować się wszelkim sygnałom, mogącym świadczyć o marcowej podwyżce stóp procentowych. Szczególne znaczenie będą mieć jutrzejsze przemówienia przedstawicieli Fed oraz przyszłotygodniowy raport z rynku pracy w USA. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,08 PLN.
USD/PLN

USD,PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Złoty podatny na globalne nastroje

Pobudzenie, po wczorajszym spadku wartości, można było dziś zaobserwować w parze CHF/PLN. Brak kluczowych danych z kraju sprawił, że polska waluta uzależniona jest przede wszystkim od globalnych nastrojów – a te w najbliższym czasie mogą okazać się dla niej niezbyt sprzyjające. Do końca tygodnia krajowy kalendarz danych pozostaje pusty. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,03 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt słaby

W kierunku północy kierował się dzisiejszy wykres pary GBP/PLN, mimo to funtowi daleko do wartości prezentowanych na początku tygodnia. W nocy brytyjska waluta w kulminacyjnym momencie spadła do pozycji 4,97 PLN. Najbliższe odczyty z tego kraju pojawią się dopiero jutro. Opublikowany zostanie indeks PMI dla usług – rynek spodziewa się nieznacznego spadku względem lutowych danych. Dziś średnia wartość funta osiągnęła 5,01 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
02.03.2017
Katarzyna Orawczak