Chat with us, powered by LiveChat

Atmosfera wyczekiwania (komentarz walutowy 02.03.2017)

Dzisiejsze notowania walut podyktowane były przede wszystkim nastrojami kumulującymi się wokół najbliższego posiedzenia FOMC. Pod tym kątem ciekawie prezentować się będzie piątkowa sesja, w trakcie której przemówi m.in. prezes Fed Janet Yellen. Dziś natomiast rynki poznały dane o inflacji w Strefie Euro.

 

Dolar wciąż się umacnia

Wczoraj w godzinach popołudniowych, osłabione relacjami z USA euro, próbowało wyhamować aprecjację dolara. Dziś ten ruch został jednak wymazany. Ma to związek ze wzrostem oczekiwań wobec marcowej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Dziś średni kurs EUR/USD osiągnął wartość 1,05.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro bez niespodzianek

Czwartek rozpoczął się dla złotego spokojnie. Mimo, że dzisiejsza sesja przyniosła wzrost wspólnej waluty, to jednak wciąż oscyluje ona wokół wartości 4,29 PLN. Inwestorzy zapoznali się z danymi o inflacji w Strefie Euro. Odczyty nie okazały się zaskoczeniem. Wstępna inflacja wzrosła do 2%, natomiast inflacja PPI w ujęciu miesięcznym wykazała 0,7%, wobec oczekiwań na poziomie 0,5%. Dziś para EUR/PLN osiągnęła średnią wartość 4,29.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Decyzja FOMC już 15 marca

Umocnienie dolara było dziś widocznie również w parze z polskim pieniądzem, gdzie amerykańska waluta sięgnęła wartości 4,08 PLN. Inwestorzy w najbliższych dniach będą bacznie obserwować się wszelkim sygnałom, mogącym świadczyć o marcowej podwyżce stóp procentowych. Szczególne znaczenie będą mieć jutrzejsze przemówienia przedstawicieli Fed oraz przyszłotygodniowy raport z rynku pracy w USA. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,08 PLN.
USD/PLN

USD,PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Złoty podatny na globalne nastroje

Pobudzenie, po wczorajszym spadku wartości, można było dziś zaobserwować w parze CHF/PLN. Brak kluczowych danych z kraju sprawił, że polska waluta uzależniona jest przede wszystkim od globalnych nastrojów – a te w najbliższym czasie mogą okazać się dla niej niezbyt sprzyjające. Do końca tygodnia krajowy kalendarz danych pozostaje pusty. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,03 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt słaby

W kierunku północy kierował się dzisiejszy wykres pary GBP/PLN, mimo to funtowi daleko do wartości prezentowanych na początku tygodnia. W nocy brytyjska waluta w kulminacyjnym momencie spadła do pozycji 4,97 PLN. Najbliższe odczyty z tego kraju pojawią się dopiero jutro. Opublikowany zostanie indeks PMI dla usług – rynek spodziewa się nieznacznego spadku względem lutowych danych. Dziś średnia wartość funta osiągnęła 5,01 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

02.03.2017
Katarzyna Orawczak