Bankierzy, nieliczne dane i reforma. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 06-10.11.2017

Pod względem makroekonomicznym to był dość ubogi tydzień. Słowa bankierów centralnych przeplatane były pojedynczymi danymi. W środę natomiast poznaliśmy stanowisko RPP dotyczące stóp procentowych.

 

Co dalej z reformą podatkową?

W porównaniu do ubiegłego tygodnia – ten przyniósł niezbyt wiele informacji. Atmosfera wokół dolara budowana była więc emocjami związanymi z reformą podatkową. Pojawiają się obawy o brak jedności w obozie Republikanów. Przez cały tydzień kurs EUR/USD oscylował w okolicach 1,15-1,16. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,16 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Słowa ECB

Patrząc na kalendarz makroekonomiczny strefy euro na początku tygodnia poznaliśmy lepszy od prognoz indeks PMI dla usług. W kolejnych dniach przeważająca część wydarzeń to wystąpienia członków ECB. Można jednak powiedzieć, że to co dla rynku walutowego było najważniejsze, czyli przyszłość programu QE, jest już jasna. Znaczenie słów bankierów na notowania euro nie były więc znaczące. Dziś średnia wartość euro wyniosła  4,22 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Fed i D.Trump dyktują emocje

Niewiele działo się również w kalendarzu Stanów Zjednoczonych. We wtorek odbyło się wystąpienie Janet Yellen, która wraz z końcem stycznia 2018 przestaje być szefową Fed. Decyzją Donalda Trumpa zastąpi ją Jerome Powell. Dolar czeka na grudniową podwyżkę stóp procentowych, równocześnie śledząc informacje związane z reformą podatkową. Dziś średnia wartość dolara wyniosła  3,63 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

RPP mało “jastrzębia”

Jeżeli chodzi o złotego to można powiedzieć, że podąża on zgodnie z torem nastrojów na szerokim rynku. Choć w tym tygodniu nie zabrakło krajowych informacji. Mowa o decyzji RPP. Ta nie zaskoczyła, choć niespodzianką był mniej “jastrzębi” jak tego oczekiwano ton na konferencji po posiedzeniu. Dziś średnia wartość franka wyniosła  3,64 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt sobie nie poradził

Do połowy tygodnia funt starał się odrobić straty odnotowane po posiedzeniu BoE, w trakcie którego co prawda podniesiono stopy procentowe, jednak “gołębi” komunikat osłabił brytyjską walutę. W tym tygodniu zaprezentowano pojedyncze dane z Wielkiej Brytanii. Dziś natomiast kończy się kolejna runda pierwszego etapu negocjacji w sprawie brexitu. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,79 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
10.11.2017
Katarzyna Orawczak