Brak apetytu na dolara (komentarz walutowy 17.07.2017)

Początek tygodnia przebiega w tonie nastrojów sprzed weekendu, kiedy to doszło do osłabienia dolara po publikacji rozczarowujących danych. Z sytuacji tej skorzystała polska waluta.

 

Dolar bez wsparcia danych

Choć Janet Yellen – prezes Fed – zaznaczyła zasadność dalszych podwyżek, to jednak jej retoryka dla rynku zabrzmiała nieco bardziej “gołębio”. W dodatku piątkowe dane na temat inflacji konsumenckiej w USA oraz sprzedaży detalicznej okazały się być poniżej prognoz. To znacznie zmniejszyło apetyt inwestorów na amerykańską walutę. Dziś dane o inflacji zaprezentowane zostały w Eurolandzie. Średni kurs EUR/USD osiągnął dziś wartość 1,14.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Inflacja zgodna z prognozami

Sytuacja w głównej parze pozwoliła umocnić pozycję złotego względem euro i kurs w pewnym momencie wykazał nawet wartość 4,19 PLN. Podczas dzisiejszej sesji inwestorzy zapoznali się z inflacją konsumencką w strefie euro, która okazała się zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami. Kluczowym wydarzeniem tygodnia pozostaje konferencja M. Draghiego po posiedzeniu ECB w sprawie stóp procentowych. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,20.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Rozczarowanie goni rozczarowanie

Atmosfera rynkowa nie sprzyja dolarowi, który w ostatnich dniach solidnie stracił w parze ze złotym. Rozczarowujące dane, a także postawa Rezerwy Federalnej sprawiły, że kurs USD/PLN zszedł poniżej bariery 3,70. Dziś jedyną pozycją w kalendarzu z USA był indeks Indeks NY Empire State obrazujący koniunkturę gospodarczą w tym stanie. Odczyt również okazał się słabszy od prognoz. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,66 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Danych z Polski nie zabraknie

Krajowych odczytów w kalendarzu dziś zabrakło, jednak kolejne dni przyniosą wiele interesujących danych. Już jutro zaprezentowane zostaną informacje z rynku pracy, w środę natomiast pojawią się dane o produkcji i sprzedaży detalicznej. Dziś jednak złoty traci w parze z frankiem i średni kurs CHF/PLN osiąga wartość 3,82.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Jutro ciekawe dane

O lepszą pozycję wciąż walczy funt. Dzisiejszy wzrost w parze GBP/PLN został jednak wymazany i brytyjska waluta po raz kolejny znalazła się pod poziomem 4,80 PLN. Dzisiejsze kalendarium także dla Wysp było puste. Jutro rynek pozna odczyty na tema inflacji, a w czwartek zaprezentowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,79 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

 

17.07.2017
Katarzyna Orawczak