Brexit i reforma podatkowa. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 27.11-01.12.2017

W tym tygodniu mianem wydarzeń tygodnia nazwać można przede wszystkim dalsze losy reformy podatkowej w USA oraz wstępne porozumienie w sprawie rachunku za Brexit. Na przełomie miesięcy nie zabrakło jednak również ważnych informacji makroekonomicznych.

 

Wiele informacji z USA

Nowy tydzień, pod względem danych, rozpoczął się sennie. W poniedziałek informacje napłynęły jedynie ze Stanów Zjednoczonych. Również we wtorek uwaga skupiała się przede wszystkim na USA. Znaczenie mogło mieć m.in. wystąpienie Jeromego Powella, który w lutym zastąpi Janet Yellen na stanowisku prezes Fed. Jego słowa nie przyniosły jednak zbyt wielu informacji i rynek powrócił do wydarzenia, które od dłuższego czasu wywołuje emocje. Mowa o reformie podatkowej. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,18.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty słabszy pod koniec tygodnia

To był kolejny dobry tydzień złotego. Kurs EUR/PLN w kulminacyjnym momencie pokazał 4,18. Mimo to w kolejnych dniach polska waluta zaczęła tracić impet. Między innymi na skutek uspokojenia nastrojów wokół euro, związanych z porozumieniem pomiędzy UE, a Wielką Brytanią. Danych dla całej strefy euro było w tym czasie niewiele. Przede wszystkim w czwartek zaprezentowana została inflacja HICP, a dziś indeks PMI dla przemysłu. Średnia wartość euro pokazała dziś średnią wartość 4,21 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Przyszłość reformy

Dolar wciąż boryka się z niepewnymi losami reformy podatkowej. Głosowanie w Senacie nad ustawą ma odbyć się dziś około 17:00. Dodatkowo w tym tygodniu doszło do kolejnej próby w wykonaniu Korei Północnej. Rynek jednak zadaje się oswoił się już z kolejnymi doniesieniami na ich temat. Danych dla USA w tym tygodniu nie zabrakło. Inwestorzy poznali m.in. rewizję PKB. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,54 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Krajowe dane

W ostatnich dniach pojawiło się również kilka krajowych publikację, a wśród nich finalne PKB za III kwartał oraz inflacja CPI. Dynamika PKB pokazała 4,9%. Inflacja przewyższyła prognozy wyniosła w skali roku 2,5% przy oczekiwaniach 2,3%. Oddziaływanie krajowych danych na sytuację złotego jest jednak dość ograniczone, a to za sprawą postawy RPP. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,60 PLN .
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt zmienny jest

Nie ma spokoju na funcie. Brytyjska waluta raz traci w związku doniesieniami na temat probnlemów Theresy Maym, by za chwilę zyskać. Tym razem przyczyną wzrostów były wiadomości na temat wstępnego porozumienia, które udało się wypracować Wielkiej Brytanii i UE w sprawie wysokości rachunku za brexit. Dziś średnia wartość funta pokazała 4,78 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
01.12.2017
Katarzyna Orawczak