Czwartek z danymi (komentarz walutowy 13.07.2017)

Podwyżki stóp procentowych w USA będą, jednak trudno oszacować czy jeszcze w tym roku. Wczorajszy raport przełożony przez prezes Fed Janet Yellen spowodował wzrost w parze EUR/USD. Dziś euro odnotowało jednak spadek. Inwestorzy skupi się natomiast na danych.

 

Wahania w głównej parze

Janet Yellen w swoim wystąpieniu nie powiedziała nic, co mogłoby się okazać zaskoczeniem dla rynku. “Jastrzębie” sygnały straciły jednak moc i kurs EUR/USD powędrował w kierunku północy. Dziś uwaga inwestorów skierowała się na dane, których nie zabrakło zarówno po stronie europejskiej, jak i amerykańskiej. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość euro wyniosła dziś 1,13 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Inflacja CPI w Europie

Ochłodzenie nastrojów w Stanach Zjednoczonych podbiło wycenę złotego w parze z euro. Dziś spadek w obrębie EUR/PLN został częściowo wymazany. Podczas sesji inwestorzy mieli możliwość zapoznać się z danymi dotyczącymi inflacji CPI w Niemczech, Francji oraz Hiszpanii. Wskaźniki te okazały się być zgodne z prognozami rynku. Dodatkowo na rynku pojawiały się doniesienia o możliwym zaprezentowaniu we wrześniu przez ECB końca programu QE. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,23 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z USA

Kurs USD/PLN w ostatnich dniach kilkakrotnie pokonał barierę 3,70. Dziś jednak można obserwować umocnienie dolara względem złotego. Druga połowa dnia może jednak przynieść emocje w postaci danych makroekonomicznych, które pojawią się niebawem. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,70 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Pusty kalendarz danych

Złoty wędrował dziś torem nastrojów globalnych. W kalendarzu zabrakło bowiem krajowych danych. Dopiero jutrzejsza sesja przyniesie informacje na temat bilansu płatniczego. Ciekawie pod względem publikacji prezentuje się również przyszły tydzień. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,84 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt w górę

Do końca tygodnia inwestorzy nie poznają również żadnych danych makroekonomicznych z Wielkiej Brytanii. W związku z atmosferą rynkową funtowi udaje się dziś umocnić pozycję. Uwagę rynku zwróciły dziś komentarz dwóch agencji ratingowych, którze Dziś średnia wartość tej waluty wyniosła 4,79 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
13.07.2017
Katarzyna Orawczak