Dane z USA. Komentarz walutowy 30.08.2017

W połowie tygodnia pojawia się kilka istotnych odczytów. Mowa m.in. o raporcie ADP oraz danych dotyczących PKB w Stanach Zjednoczonych. Środa to również wyciszenie emocji związanych z wczorajszymi informacjami z Korei Północnej.

 

Dane z USA

Dzisiejsza sesja przynosi wiele informacji ważnych dla dolara. Raport ADP, który publikowany jest na dwa dni przed oficjalnymi danymi z rynku pracy, zaprezentował się znacznie powyżej oczekiwań. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że rozbieżności pomiędzy raportem, a payrolls nikogo już nie dziwią. Zrewidowane PKB również okazały się powyżej oczekiwań. Dziś średnia wartość kursu EUR/USD wyniosła 1,19.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Powrót do codzienności

Wczorajsze podbicie awersji do ryzyka nie zaszkodziło znacząco złotemu. Kurs EUR/PLN już w drugiej części dnia zaczął tracić na wartości i euro powróciło do pozycji 4,25. Dziś kalendarz danych skupiał przede wszystkim uwagę na informacjach z USA, jednak nie zabrakło też odczytów z Europy, z czego ważne były te dotyczące niemieckiej inflacji. Dynamika przyśpieszyła i inflacja HICP w ujęciu rocznym wyniosła 1,8%. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,26 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar w górę

Dolar w ostatnim czasie nie miał łatwej sytuacji. Zbyt wiele obaw i niepewności kłębi się wokół tej waluty. Mowa już nie tylko o polityce Fed, ale również polityce Donalda Trumpa. Na słabość dolara wpływ miał również wczorajszy huragan nad Stanami Zjednoczonymi. Dziś amerykańska waluta odreagowuje, w czym pomagają jej dane makro. Średnia wartość USD/PLN pokazała dziś 3,57.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Jutro dane z kraju

Wahania pojawiły się w ostatnim czasie również na franku szwajcarskim, co jednak nie dziwi przy kumulacji tak wielu niepewności. Środa nie przyniosła informacji makroekonomicznych z Polski, jednak ważne dane zaprezentowane zostaną w trakcie jutrzejszej sesji. Mowa o finalnym PKB za drugi kwartał oraz inflacji CPI. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,72 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Odbicie funta

Mocno osłabiony w ostatnich dniach był również frank. Dziś jednak brytyjska waluta zdołała umocnić swoją pozycję w parze ze złotym, na co wpływ ma przede wszystkim sytuacja na szerokim rynku. Co prawda w kalendarzu pojawiły się publikacje z tego kraju, jednak ich znaczenie dla sytuacji funta nie było pierwszoplanowe. Dziś średnia wartość GBP/PLN wyniosła 4,61.

GBP/PLN

GBP,PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
30.08.2017
Katarzyna Orawczak