Danych dziś nie zabraknie. Komentarz walutowy 31.10.2017

Wtorkowy kalendarz przesycony jest informacjami. W strefie euro zaprezentowane zostanie m.in. wstępne PKB. W Polsce poznamy dane o inflacji CPI. Odczyty pojawią się również w USA. Równocześnie rynek czeka na nowego szefa Fed.

 

Strefa Euro: PKB i inflacja HICP

To może być bardzo ciekawy, pod względem makroekonomicznym, dzień w Eurolandzie. O godzinie 11:00 poznamy bowiem pakiet znaczących danych. Mowa o wstępnym PKB za III kwartał. Prognozuje się, że dynamika w ujęciu rok do roku przyspieszy do 2,4%. Równocześnie opublikowane zostaną dane szacunkowe dotyczące inflacji HICP. W oczekiwaniu na informacje EUR/USD pozostaje relatywnie słaby, po czwartkowym spadku będącym wynikiem spokojnych słów Mario Draghiego.

 

Polska: inflacja CPI

Również krajowy kalendarz danych dostarcza interesujących wiadomości. 0 godzinie 09:00 mamy wskaźnik rynku pracy według BIEC. Najwięcej uwagi poświęconej zostanie jednak wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych, które już o 14:00 poda Główny Urząd Statystyczny. Prognozy zakładają utrzymanie dynamiki na poziomie 0,4% w skali miesiąca, natomiast w skali roku delikatny spadek. Złoty najprawdopodobniej podążać będzie za atmosferą na szerokim rynku, która w nadchodzących dniach może być dyktowana przez USA.

 

USA: dane i nowy szef Fed

Do 3 listopada Donald Trump miał podać swoją decyzję dotyczącą nowego przewodniczącego Fed, jednak jak się okazuje może to zrobić nieco wcześniej. Pojawiły się doniesienia, że decyzja dotycząca nowego szefa może pojawić się już jutro. Najbardziej spodziewanym kandydatem jest obecnie Jerome Powell. Kadencja Janet Yellen wygasa 1 lutego 2018.

Nie są to jednak jedyne informacje ze Stanów Zjednoczonych. Na dzień przed publikacją wyników posiedzenia FOMC poznamy bowiem jeszcze kilka danych z tego kraju. O 15:00 opublikowany zostanie indeks zaufania konsumentów.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

 

04:05 Decyzja BoJ ws. stóp procentowych – Japonia
07:30 PKB s.a., wst. (k/k) – Francja
08:45 Wydatki konsumentów (m/m)- Francja
09:00 Wskaźnik Rynku Pracy wg BIEC- Polska
11:00 Produkt Krajowy Brutto, wst. – Strefa Euro
11:00 Inflacja HICP – dane szacunkowe (r/r) – Strefa Euro
11:00 Inflacja konsumencka, wst. – Włochy
14:00 Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, wst. – Polska
14:45 Indeks Chicago PMI – USA
15:00 Indeks zaufania konsumentów – Conference Board- USA

31.10.2017
Katarzyna Orawczak