Drogo, zimno, co to będzie? Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 19-23.09.2022 roku

W Polsce mimo szalejącej inflacji i wcale nie tak wysokich podwyżek płac, sprzedaż detaliczna (nominalna) w sierpniu tego roku była o ponad 21 procent wyższa niż w roku 2021. Nieco gorzej wyglądają statystyki sprzedaży detalicznej w cenach stałych, ta w sierpniu wzrosła zaledwie o 4,2 proc.

Podnoszenie stóp procentowych zaskoczeniem może być już tylko w Turcji, gdzie konsekwentnie prowadzi się alternatywną politykę pieniężną i stale tnie stopy procentowe. W mijającym tygodniu dowiedzieliśmy się o drugiej podwyżce stóp procentowych w Szwajcarii (z -0,25 do 0,5 proc.), ale nie tylko. Interwencje podjął też najstarszy bank centralny świata. Szwedzi będą musieli pogodzić się z najmocniejszą od 1992 roku podwyżką aż o 100 punktów bazowych (do 1,75 proc.). Bezczynnym nie pozostaje również bank centralny w Anglii, gdzie kolejna zdecydowana podwyżka sięgnęła w minionym tygodniu 50 punktów bazowych. Koszt pieniądza na Wyspach stał się więc obecnie najwyższy od końca 2008 roku. Galopująca inflacja nie zmienia podejścia do polityki monetarnej w Azji Mniejszej. Turecki bank centralny znów obniżył stopy o 100 pb. Decyzja wydaje się o tyle zaskakująca, że w lipcu inflacja CPI przekroczyła 80 procent!

Częściowa mobilizacja w Rosji być może miała na celu demotywację okupowanej Ukrainy, ale w międzynarodowej opinii odnosi zupełnie odwrotny od zamierzonego skutek. Sięganie po rezerwistów wygląda bardziej jak szukanie pomocy wśród niedoświadczonych i wymagających dodatkowego przygotowania Rosjan, którzy nie będą realnym wsparciem dla okupujących Ukrainę żołnierzy. Co więcej już po kilkunastu godzinach po decyzji Kremla okazało się, że Rosjanie wcale nie mają ochoty opuszczać swoich miejsc zamieszkania.

Groźne pikowanie?

Tylko w poniedziałkową i wtorkową noc europejska waluta miała na tyle siły, by zdobyć się na osiągnięcie średniego kursu w parze z dolarem na poziomie 1,00. Od wtrkowego wczesnego popołudnia eurodolar zaczął nurkować, by w czwartkową noc zanurzyć się aż do średniego kursu 0,98. Dziś średni kurs w parze EUR/USD to 0,97.

EUR/USD

eur-usd-komentarz walutowy - kursy walut ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Euro znów nieco droższe

Co prawda w tym roku europejska waluta już była droższa, jednak to żadne pocieszenie w sytuacji, kiedy ponownie wchodzimy w średni kurs w parze EUR/PLN na poziomie 4,77 (we czwartek rano). Mimo iż czwartkowe popołudnie przyniosło względną ulgę, czwarty piątek września plasuje średni kurs w parze EUR/PLN na poziomie 4,75.

EUR/PLN

eur-pln-komentarz walutowy - kursy walut ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Dolarowe szczyty

Już we wtorkowe popołudnie, kiedy dolar kosztował 4,75 złotego było wiadomo, że wchodzimy w droższe czasy. Jednak dawno niewidziane maksima na poziomie 4,87 mogły zaskoczyć nawet pesymistów. W piątkowe wczesne popołudnie dobiegamy do średniego kursu w parze USD/PLN na poziomie 4,86.

USD/PLN

usd-pln-komentarz walutowy - kursy walut ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Niezaskakujące konsekwencje decyzji SNB

Decyzja szwajcarskiego banku centralnego natychmiast obniżyła wartość szwajcarskiej waluty w zestawieniu ze złotówką. Z poziomu 5,04 frank spadł do kursu 4,90 i rozpoczął powolne podwyższanie wartości. 23 września 2022 roku wczesnym popołudniem mamy do czynienia ze średnim kursem w parze CHF/PLN na poziomie 4,97.

CHF/PLN

chf-pln-komentarz walutowy - kursy walut ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Funt wychodzi z nizin

Tydzień rozpoczął się całkiem przyzwoitym kursem w parze GBP/PLN, bo na średnim poziomie 5,35, niestety stosunkowo niezłej pozycji złotego nie udało się długo utrzymać i już w czwartkowe południe funt podrożał do 5,46 złotego. Dziś za funta płacimy dziś średnio 5,43 złotego.

GBP/PLN

gbp-pln-komentarz walutowy - kursy walut ekantor.pl
źródło: Bankier.pl
23.09.2022
Ekantor.pl