Dzień dolara. Komentarz walutowy 26.09.2017

Rynek dziś stoi po stronie dolara, mimo że coraz bardziej wyczuwalne jest napięcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Koreą Północną. Inwestorzy czekają jednak na drugą cześć dnia, kiedy to napłyną dane z USA i odbędzie się wystąpienie Janet Yellen.

 

Dolar zyskuje mimo obaw

Kurs EUR/USD kontynuuje spadek. Może to wydawać się zaskoczeniem w czasie, kiedy z ust ministra spraw zagranicznych Korei Północnej padają ostre słowa o wypowiedzeniu wojny przez USA. Choć konflikt narasta, inwestorzy zdołali się już z nim w pewnym stopniu oswoić i obecnie ich uwaga skierowana jest na działaniach banków centralnych. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Skromny kalendarz w Europie

Pod działaniem czynników ogólnoświatowych w nadchodzących dniach może pozostać złoty, a te niekoniecznie sprzyjać będą jego umocnieniu. Dziś euro odnotowało wzrost względem polskiej waluty, przy równocześnie skromnym kalendarzu. Jedyną pozycją było wystąpienie Petera Preata z ECB, jednak po wczorajszych słowach Mario Draghiego, trudno wyobrazić sobie by mógł on wpłynąć na atmosferę po tej stronie oceanu. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,27.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dziś słowa prezes Fed

Konsekwentnie w górę wykresu pnie się dolar w parze ze złotym. W drugiej części dnia inwestorzy poznają takie dane z USA, jak sprzedaż nowych domów czy indeks zaufania konsumentów. Uwagę zwracać też będą wystąpienia reprezentantów Fed, w tym Janet Yellen, które rozpocznie się o godzinie 18:45. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,62 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Obawy odbudowują franka

Po wczorajszym wzroście w franka szwajcarskiego stanowiącego dla inwestorów bezpieczną przystań w czasie niepokojów, dziś w parze CHF/PLN panuje względny spokój. Podczas dzisiejszej sesji nie zostały opublikowane żadne dane krajowe. Pojawią się one dopiero pod koniec tygodnia. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,73 PLN.
CHF/PLN

CHF,PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt wciąż w górę

Coraz mocniej swoją pozycję zaznacza funt, choć w kalendarzu zabrakło dziś odczytów z Wielkiej Brytanii. Do końca tygodnia zapoznamy się jednak z kilkoma interesującymi danym,  a na piątek zaplanowane jest wystąpienie Marka Carneya, szefa BoE. To właśnie możliwości banku centralnego będą w nadchodzącym czasie ważne dla tej waluty. Dziś średnia wartość GBP wyniosła 4,87 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
26.09.2017
Katarzyna Orawczak