Dzień pełen makro wrażeń (komentarz walutowy 11.05.2017)

W trakcie dzisiejszej sesji inwestorzy musieli zachować podzielność uwagi. Ważne informacje publikowane były bowiem zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w USA. Na krajowe dane trzeba czekać do jutra.

 

Zmiana kontynentu

Nastroje w głównej parze walutowej ostudziły ostatni zapał euro, które momentami sięgało wartości 1,10 USD. Zwycięstwo Emmanuela Macrona zostało wycenione przez rynek już po pierwszej turze wyborów, zatem reakcja na wynik głosowania z 7 maja była wyważona. Inwestorzy zaczęli kierować swoją uwagę na USA, gdzie w czerwcu może zapaść decyzja o podniesieniu stóp procentowych. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,08.
EUR/USD

Żródło: bankier.pl
Źródło: bankier.pl

 

Wsłuchując się w ECB

Dzisiejszy kalendarz danych makro dla Strefy Euro był pusty, a uwagę inwestorów przyciągały przede wszystkim wiadomości ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Mimo to rynek wsłuchuje się również w słowa przedstawicieli ECB. Wczoraj wypowiedział się prezes banku Mario Draghi, dziś natomiast można było poznać stanowisko Vitora Constancio. Po południu odbędzie się jeszcze wystąpienie Petera Preata. Dziś średnia wartość kursu EUR/PLN wyniosła 4,21.
EUR/PLN

eur, pln
Źródło: bankier.pl

Dane z USA

Interesujące informacje publikowane były dziś w USA. Najpierw inwestorzy skupili się na słowach Williama Dudleya z nowojorskiego Fed, a następnie zapoznali się z ważnymi danymi dotyczącymi gospodarki. Bazowa inflacja producencka w ujęciu miesięcznym przewyższyła oczekiwania, natomiast ilość wniosków dla bezrobotnych przy prognozowanych 245 tys. wyniosła 236 tys. Dane te mogą rzucić światło na czerwcową decyzję FOMC. Dziś średnia wartość USD/PLN wyniosła 3,88.
USD/PLN

usd, pln
Źródło: bankier.pl

Jutro ważne odczyty z Polski

Krajowy kalendarz makroekonomiczny również w czwartek pozostał pusty, co tylko podsyca apetyt wobec piątkowych publikacji. Na koniec tygodnia inwestorzy zapoznają się ze wskaźnikiem inflacji CPI oraz przyszłej inflacji wg BIEC. Natomiast wieczorem oczekiwana jest ocena agencji Moody’s w kwestii polskiego ratingu. Po stronie szwajcarskiej przedstawiona została dziś inflacja konsumencka oraz odbyło się wystąpienie szefa SNB – Thomasa Jordana. Średni kurs CHF/PLN osiągnął dziś wartość 3,85.
CHF/PLN

chf, pln
Źródło: bankier.pl

Pakiet danych z Wielkiej Brytanii

“Super czwartek” to w Wielkiej Brytanii dzień kiedy publikowane są ważne dane dotyczące gospodarki, natomiast BoE podejmuje decyzję w sprawie polityki pieniężnej. Zgodnie z prognozami bank pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Dziś rynek zapoznał się również z kwartalnym raportem na temat inflacji, wynikami produkcji przemysłowej oraz bilansem handlu zagranicznego. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość funta wyniosła dziś 4,99.
GBP/PLN

gbp, pln
Źródło: bankier.pl
11.05.2017
Katarzyna Orawczak