Euro odbudowuje siłę (komentarz walutowy 22.12.2016)

Podczas dzisiejszej sesji euro odrabia straty poniesione w ostatnim czasie wobec dolara. Po południu opublikowany zostanie jednak jeszcze szereg danych ze Stanów Zjednoczonych, w tym finalny odczyt PKB.  Mogą się one przyczynić do wahań w obrębie głównej pary walutowej.

 

Euro silniejsze

Wspólna waluta konsekwentnie odbudowuje swoje notowania po wtorkowym spadku wartości. Konsolidacja dramatycznych wydarzeń zmniejszyła sentyment do euro, ale za testowanie pozycji 1,03 odpowiedzialne były w dużej mierze słowa prezes Fed na temat sytuacji na rynku pracy. Dziś po południu z USA napłynie szereg kolejnych odczytów. Wśród nich m.in. finalny PKB, wstępne informacje na temat zamówień, odczyty ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, a także wydatków i dochodów Amerykanów. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,04 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty wciąż ryzykowny

Poprawa nastrojów na europejskim rynku pozwoliła na umocnienie złotego w drugiej części dnia. Polski pieniądz w ostatnim czasie zmaga się jednak nie tylko z awersją do ryzyka, która podsycona została poniedziałkową tragedią, ale też  z niekorzystnymi wiadomościami z kraju. Chociaż wskaźniki koniunktury nie wywołują na rynku dużego poruszenia, to dają one pewien ogląd na sytuację gospodarczą kraju, a wczorajsze dane dotyczące koniunktury konsumenckiej i gospodarczej nie napawają optymizmem. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,40 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Wyhamowanie

Złoty w parze z dolarem poddaje się globalnym nastrojom i amerykańska waluta słabnie wymazując ostatnią aprecjację. Wyciszenie emocji po poniedziałkowych wydarzeniach, świąteczna atmosfera oraz oczekiwania na dane z USA, pozwalają na nieznaczne odbudowanie wartości polskiej waluty. Mimo, że w przyszłym tygodniu pojawi się jeszcze kilka interesujących odczytów ze Stanów Zjednoczonych to prawdopodobne jest, że do końca roku relacja w parze USD/PLN będzie podążać zgodnie z obranym w listopadzie kierunkiem. Dziś średnia wartość kursu dolara wyniosła 4,21 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Złoty nie odczuwa kryzysu

Spokojniej prezentuje się również dzisiejszy wykres z frankiem szwajcarskim. Złoty umocnił się korzystając z ogólnoświatowych nastrojów, mimo że krajowa sytuacja wzbudzać może wiele niepewności wśród inwestorów. Kryzys w polskim Sejmie trwa od zeszłego piątku, ale do dnia dzisiejszego jego wpływ nie uwidocznił się na wykresie PLN. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,11 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt słabnie pod koniec roku

Brytyjska gospodarka, wbrew wcześniejszym obawom związanym z Brexitem, radzi sobie zaskakująco dobrze. Jutro zostanie przedstawiony finalny odczyt PKB za III kwartał oraz saldo rachunku bieżącego. Kluczowe dla tej waluty będą jednak przyszłoroczne postanowienia dotyczące opuszczania przez kraj struktur UE. Dziś funt kontynuuje spadek wartości, w związku z czym jego średni kurs wyniósł 5,19 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
22.12.2016
Katarzyna Orawczak