Funt mocniejszy. Komentarz walutowy 12.09.2017

Znaczna poprawa nastrojów wokół funta oraz umocnienie pozycji dolara – tak we wtorek prezentuje się sytuacja na rynku walutowym. W kalendarzu makro uwagę przykuwały dane z Wielkiej Brytanii oraz Polski.

 

Dolar spokojniejszy

Huragan Irma uderzył z mniejszą niż się spodziewano siłą, co uspokoiło nieco emocje wokół dolara. Wciąż niepewna jest sytuacja na na linii USA – Korea Północna, mimo że RB ONZ przyjęła kolejną rezolucję w sprawie sankcji na Koreę. W dzisiejszym kalendarzu zabrakło danych mogących wywołać wahania w głównej parze. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,19.

EUR/USD

źródło: bankier.pl

 

ECB na czele uwagi

Dziś EUR/PLN powędrował do pozycji 4,25, co jest w pewnym stopniu związane z optymizmem wokół działań ECB. Rynek spodziewa się, że w październiku bank ogłosi swoje plany wobec programu QE. Inwestorzy śledzą w międzyczasie słowa ze strony poszczególnych reprezentantów. Dziś wypowie się m.in Vitor Constâncio. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,25.

EUR/PLN

źródło: bankier.pl

 

 

Dane mogą mieć znaczenie

W przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie FOMC. W najbliższych dniach zabraknie więc wypowiedzi ze strony członków Fed. Uwaga rynku skieruje się zatem na dane, a te najbardziej interesujące zaczną pojawiać się dopiero w drugiej połowie tygodnia. Dziś dolar ponownie umacnia swoją pozycję i jego średnia wartość wynosi 3,56⤵.

USD/PLN

źródło: bankier.pl

 

Inflacja bazowa w Polsce

Spokojenie prezentuje się wykres z frankiem szwajcarskim. Podczas dzisiejszej sesji zostały zaprezentowane dane z Polski. Mowa o wskaźnikach inflacji bazowej.Odczyt ten zaprezentował się jednak poniżej prognoz i przy oczekiwanej dynamice 0,8% wyniósł 0,7% w ujęciu rocznym. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,71.

CHF/PLN

źródło: bankier.pl

 

 

Funt odbudowuje siłę

Duży wzrost odnotowany został na wykresie funta. Brytyjska waluta zyskuje w związku z danymi (inflacja konsumencka, jak i producencka przewyższyły prognozy) oraz spokojniejszej atmosferze wokół Brexitu. W nocy przegłosowano bowiem drugie czytanie ustawy w tej sprawie.W czwartek uwaga rynku skieruje się na BoE. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,73.

GBP/PLN

źródło: bankier.pl

 

12.09.2017
Katarzyna Orawczak