Idzie jesień. Komentarz walutowy 04.09.2017

Wrzesień – miesiąc, w którym wiele może się wydarzyć – rozpoczyna się niewielką ilością publikacji. Inwestorzy skupili się więc na wydarzeniach w Korei Północnej. W tle gasną oczekiwania, co do postawy ECB.

 

ECB – ochłodzenie nastrojów

Choć piątkowe dane o sytuacji na amerykańskim rynku pracy nie zaprezentowały się tak optymistycznie, jak opublikowany dwa dni wcześniej raport ADP, to jednak reakcja rynku na nie, była chwilowa. Dla inwestorów ważniejsze okazały się być doniesienia na temat polityki ECB. W trakcie dzisiejszej sesji euro zdołało jednak umocnić pozycję i jego średnia wartość wyniosła dziś 1,19 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

W czwartek decyzja ECB

Euro traci dziś natomiast w parze ze złotym, choć zaprezentowany indeks Sentix dla strefy przewyższył prognozy. Dla inwestorów kluczowe będzie teraz jednak to, jak w czwartek zachowa się ECB, a jeżeli wierzyć doniesieniom – bank nie zdecyduje się zasygnalizować redukcji programu QE. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,24 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Kolejna próba bombowa

Wiadomości z rynku pracy okazały się być neutralne dla wyceny dolara. Rekcja rynku co prawda nastąpiła, jednak była to reakcja chwilowa. Po weekendzie, za sprawą przeprowadzonej próby bomby wodorowej, powrócił temat napięć pomiędzy USA, a Koreą Północną. Dziś średnia wartość dolara wyniosła  3,56 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Agencja Moody’s już w piątek

W skutek awersji do ryzyka zyskał frank szwajcarski, jednak w parze ze złotym ruch ten został po części wymazany. W kraju uwagę zwrócił raport agencji Moody’s o sytuacji w Polsce. W piątek agencja ta wystawi ocenę ratingu. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,72 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt czeka na dane

W piątek brytyjska waluta zdołała zyskać na wartości, dzisiejsza sesja przyniosła jednak skorygowanie tego ruchu. W kalendarzu zabrakło danych z Wielkiej Brytanii. Jutro natomiast inwestorzy zwrócą uwagę na indeks PMI dla sektora usług w tym kraju. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,61 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
04.09.2017
Katarzyna Orawczak