Inflacja w Polsce rozczarowała (komentarz walutowy 13.06.2017)

Wtorkowa sesja pozostaje nieco w cieniu wydarzeń zaplanowanych na jutro, kiedy o swojej decyzji odnośnie polityki pieniężnej poinformuje FOMC. Sama wiadomość nie wzbudza jednak tak emocji na rynku, co późniejsza konferencja. Zanim do niej dojdzie, inwestorzy poznają kilka interesujących danych. Dziś na uwadze Polska, Wielka Brytania oraz USA.

 

Jutro wieczorem decyzja FOMC

Główna para walutowa zaczyna wyczekiwać jutrzejszego posiedzenia FOMC. Rynek jest przekonany, że dojdzie do wyczekiwanej – drugiej w tym roku – podwyżki stóp procentowych. Jeżeli tak się stanie, zaskoczenia nie będzie i większe wahania będzie mogła wywołać późniejsza konferencja prasowa Janet Yellen. Dziś średni kurs euro wyniósł 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Nastroje wśród inwestorów

Po europejskiej stronie uwagę zwracał publikowany w Niemczech indeks instytutu ZEW. Obrazuje on nastroje panujące wśród analityków i inwestorów – a te spadły względem prognozowanych 21,5 pkt. i wyniosły 18,6 pkt. Jak jednak można przeczytać w komunikacie nastawienie względem perspektyw wzrostu gospodarczego w Niemczech jest raczej pozytywne. Dziś średni kurs euro wyniósł 4,19 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Czekając na jutro

Większych zmian nie ma dziś na wykresie dolara ze złotym. Para ta oscyluje wokół wartości 3,73-3,74. Emocje jednak dopiero nadchodzą. Jutrzejszy dzień będzie obfitował w interesujące publikacje makroekonomiczne, a ukoronowaniem dnia będzie wieczorna konferencja prezes Fed. Jeżeli retoryka Janet Yellen podsyci apetyty, co do ścieżki podwyżek, dolar może zyskać. Dziś średni kurs amerykańskiej waluty wyniósł 3,73 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Informacje z kraju rozczarowały

Dziś nie zabrakło informacji krajowych. NBP zaprezentował wskaźniki inflacji bazowej. Inflacja bez cen żywności i energii w ujęciu rok do roku pokazała wartość 0,8%, czyli mniej od prognoz oraz wcześniejszego odczytu. Złoty w pierwszej reakcji odnotował spadek. Należy jednak pamiętać, że jego sytuacja w dużej mierze pozostaje pod wpływem nastrojów ogólnoświatowych. Dziś średnia wartość kursu CHF wyniosła 3,86 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Dla funta ważny czwartek

Funt zdołał się dziś umocnić w parze z polską walutą, jednak wciąż pozostaje on relatywnie słaby. W trakcie wtorkowej sesji zaprezentowane zostały dane o inflacji, które okazały się mieszane. Ten tydzień obfituje w publikacje z tego kraju, jednak większa część uwagi rynku skupia się na czwartku. Odbędzie się wtedy posiedzenie BoE w sprawie stóp procentowych. Dziś średni kurs funta wyniósł 4,75 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
13.06.2017
Katarzyna Orawczak