Porozumienie zostało zerwane. Komentarz walutowy 09.05.2018

Wydarzeniem ostatnich godzin jest wystąpienie Donalda Trumpa, w trakcie którego poinformował on o wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem. Na początku dzisiejszej sesji można obserwować kontynuację umocnienia dolara, co z kolei przekłada się na sytuację złotego.

 

USA wycofuje się z porozumienia z Iranem

Nie można powiedzieć, żeby wczorajsza decyzja Donalda Trumpa była zaskoczeniem. Prezydent USA podważał już bowiem sens porozumienia z Iranem. Stany Zjednoczone wycofują się zatem z układu zawartego w 2015 roku i nakładają sankcje na Iran. Co ciekawe – nie mają w tym poparcia państw europejskich, które są gotowe przestrzegać wcześniejszych ustaleń.

 

Złoty coraz słabszy

Polska waluta traci na wartości. Kurs EUR/PLN na początku dnia pokazuje 4,28, a przecież niespełna miesiąc temu notowania tej pary oscylowały w okół wartości 4,16. Niechęć do złotego po części wynika z atmosfery panującej w głównej parze walutowej.

 

Pojedyncze dane z państw Europy i USA

W dzisiejszym kalendarzu znalazły się pojedyncze dane z państw europejskich, takie jak produkcja przemysłowa w Hiszpanii, czy inflacja konsumencka na Węgrzech. W Stanach Zjednoczonych zaprezentowana zostanie natomiast inflacja producencka. Na wieczór zaplanowane jest wystąpienie szefa Fed z Atlanty.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

 

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:00 Produkcja przemysłowa w.d.a. (r/r)- Hiszpania
14:30 Inflacja producencka – USA
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA
19:15 Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic) – USA

09.05.2018
Katarzyna Orawczak