KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Czy dzisiejsza decyzja Fedu podgrzeje wojnę walutową? Wymiana chińsko-amerykańskich ciosów.

Wojna walutowa to ciekawe narzędzie do rozwiązywania problemów w stosunkach bilateralnych, jednak nie do końca lubiany i tolerowany w świecie finansowym. Czy zmiany w polityce monetarnej USA mogą doprowadzić do Read more
jakość, produkt, zakupy, sklep internetowy, sklep stacjonarny, Ekantor.pl

Jakość jakości nierówna – czyli jak kupować by dostać to, czego oczekujesz?

Zakupy XXI wieku przypominają grę strategiczną, w której konsument startuje z gorszej pozycji. Chcąc wyjść na prowadzenie, musi wykazać się umiejętnością czytania etykiet, rozszyfrowywania promocji, porównywania cen a także odpowiednią Read more

Konflikty i banki. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 09-13.04.2018


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

W tym tygodniu nie tylko rynek, ale cały świat z tematu wojny handlowej przeszedł na temat ryzyka konfliktu zbrojnego. Mając w tle nasilające się napięcia geopolityczne inwestorzy starali się jednak nie stracić z oczu danych. W międzyczasie nie zabrakło  emocji związanych z bankami centralnymi.

 

Obawy o wojnę

To był wyjątkowy tydzień. Niespełna kilka dni temu świat skupiał myśli wokół przerzucania się cłami pomiędzy USA i Chinami, a dziś – ze względu na pojawienie się realnego zagrożenia w postaci konfliktu zbrojnego – temat ten wydaje się dość odległy. Wymiana zdań na linii USA-Rosja związana z ewentualną interwencją Stanów Zjednoczonych w Syrii tuż przed weekendem wyciszyła się, co jednak nie oznacza, że problem zniknął. Taka atmosfera nie sprzyjała dolarowi. Dziś średnia wartość wspólnej waluty wynosi 1,23 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Złoty silny

Wyjątkowo spokojnie w obliczu rosnących niepokojów zachowuje się polska waluta. Złotemu udało się utrzymać silną pozycję w parze z euro. W tym tygodniu w Eurolandzie pozycją przykuwającą najwięcej zainteresowania był protokół z posiedzenia ECB, zwłaszcza po tym jak jeden z członków Rady Prezesów (Ewald Nowotny) zapowiedział koniec programu QE. Komunikat banku okazał się jednak bardziej wyważony i ostrożny. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,17.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Wiele informacji z USA

Niechęć rynku do dolara uwidoczniła się również w jego parze z polską walutą. Kolejne tweety Donalda Trumpa, choć zdecydowanie przykuwały najwięcej zainteresowania, to jednak nie były jedynymi informacjami ze Stanów Zjednoczonych godnymi odnotowania. W ostatnich dniach zaprezentowane zostały bowiem dane na temat inflacji konsumenckiej a także światło dziennie ujrzał protokół z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Komunikat banku został odebrany jako dość „jastrzębi”, co jednak nie przełożyło się na wzrost wartości dolara i dziś średnia wartość USD/PLN wyniosła 3,38.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

W Polsce bez zmian

Frank szwajcarski spadł do najniższych wartości od pamiętnego „czarnego czwartku”. Kurs CHF/PLN dryfował w tym tygodniu w okolicach średniej wartości 3,54. W międzyczasie zdołaliśmy zapoznać się z wiadomościami krajowymi. W środę RPP podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, a z wypowiedzi prezesa NBP nie widać perspektyw na zmianę przez najbliższe dwa lata. Dziś opublikowana została finalna inflacja CPI (odczyt bez zaskoczenia), natomiast niebawem powinniśmy poznać decyzję S&P w sprawie ratingu. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,52 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Funt odbija

Kalendarz makroekonomiczny dla Wielkiej Brytanii prezentował się nieco skromniej, choć i tu nie zabrakło ważnych odczytów. Wśród nich znalazły się wyniki produkcji przemysłowej, które okazały się być poniżej rynkowych prognoz. Na czwartek zaplanowane było natomiast wystąpienie prezesa BoE – Marka Carneya. Tuż przed weekendem można było zaobserwować ruch w górę na funcie i dziś średnia wartość tej waluty wyniosła 4,82 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

13.04.2018 15:20
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!