KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Expose Ministra Spraw Zagranicznych. Polska zostanie na tonącym statku?

Minister Spraw Zagranicznych w trakcie dzisiejszego expose zauważył, że jednym z najtrudniejszych wyzwań nadchodzących miesięcy będzie przyszłość Unii Europejskiej, której aktualne położenie jest niezwykle trudne. Głównym celem rządu będzie zatem Read more
Zmiany na przejściach granicznych

Szczegółowe kontrole na granicy UE

Od 7. kwietnia zmieniają się przepisy dotyczące przekraczania zewnętrznych granic UE. Podróżujący będą musieli uzbroić się w cierpliwość, ponieważ dokładniejsze kontrole przełożą się na wydłużenie czasu odprawy.   Nasilające się Read more

Konflikty i banki. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 09-13.04.2018


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

W tym tygodniu nie tylko rynek, ale cały świat z tematu wojny handlowej przeszedł na temat ryzyka konfliktu zbrojnego. Mając w tle nasilające się napięcia geopolityczne inwestorzy starali się jednak nie stracić z oczu danych. W międzyczasie nie zabrakło  emocji związanych z bankami centralnymi.

 

Obawy o wojnę

To był wyjątkowy tydzień. Niespełna kilka dni temu świat skupiał myśli wokół przerzucania się cłami pomiędzy USA i Chinami, a dziś – ze względu na pojawienie się realnego zagrożenia w postaci konfliktu zbrojnego – temat ten wydaje się dość odległy. Wymiana zdań na linii USA-Rosja związana z ewentualną interwencją Stanów Zjednoczonych w Syrii tuż przed weekendem wyciszyła się, co jednak nie oznacza, że problem zniknął. Taka atmosfera nie sprzyjała dolarowi. Dziś średnia wartość wspólnej waluty wynosi 1,23 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Złoty silny

Wyjątkowo spokojnie w obliczu rosnących niepokojów zachowuje się polska waluta. Złotemu udało się utrzymać silną pozycję w parze z euro. W tym tygodniu w Eurolandzie pozycją przykuwającą najwięcej zainteresowania był protokół z posiedzenia ECB, zwłaszcza po tym jak jeden z członków Rady Prezesów (Ewald Nowotny) zapowiedział koniec programu QE. Komunikat banku okazał się jednak bardziej wyważony i ostrożny. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,17.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Wiele informacji z USA

Niechęć rynku do dolara uwidoczniła się również w jego parze z polską walutą. Kolejne tweety Donalda Trumpa, choć zdecydowanie przykuwały najwięcej zainteresowania, to jednak nie były jedynymi informacjami ze Stanów Zjednoczonych godnymi odnotowania. W ostatnich dniach zaprezentowane zostały bowiem dane na temat inflacji konsumenckiej a także światło dziennie ujrzał protokół z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Komunikat banku został odebrany jako dość „jastrzębi”, co jednak nie przełożyło się na wzrost wartości dolara i dziś średnia wartość USD/PLN wyniosła 3,38.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

W Polsce bez zmian

Frank szwajcarski spadł do najniższych wartości od pamiętnego „czarnego czwartku”. Kurs CHF/PLN dryfował w tym tygodniu w okolicach średniej wartości 3,54. W międzyczasie zdołaliśmy zapoznać się z wiadomościami krajowymi. W środę RPP podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, a z wypowiedzi prezesa NBP nie widać perspektyw na zmianę przez najbliższe dwa lata. Dziś opublikowana została finalna inflacja CPI (odczyt bez zaskoczenia), natomiast niebawem powinniśmy poznać decyzję S&P w sprawie ratingu. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,52 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Funt odbija

Kalendarz makroekonomiczny dla Wielkiej Brytanii prezentował się nieco skromniej, choć i tu nie zabrakło ważnych odczytów. Wśród nich znalazły się wyniki produkcji przemysłowej, które okazały się być poniżej rynkowych prognoz. Na czwartek zaplanowane było natomiast wystąpienie prezesa BoE – Marka Carneya. Tuż przed weekendem można było zaobserwować ruch w górę na funcie i dziś średnia wartość tej waluty wyniosła 4,82 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

13.04.2018 15:20
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000