Dane z Polski. Komentarz walutowy 16.03.2018

Wczorajsza inflacja CPI w Polsce rozczarowała. W piątkowym kalendarzu również nie zabrakło krajowych publikacji, a wśród nich m.in. dane o wynagrodzeniu i zatrudnieniu. Na szerokim rynku uwagę zwracają informacje ze strefy euro i USA.

 

Sytuacja na polskim rynku pracy

O godzinie 10:00 poznaliśmy dane dotyczące sytuacji na rynku pracy w Polsce. Zatrudnienie wkomponowało się w rynkowe oczekiwania i pokazało dynamikę na poziomie 3,7%. Poniżej prognoz wypadły płace, mimo to dynamika wynagrodzeń w lutym wzrosła o 6,8% w porównaniu do roku ubiegłego. Spodziewano się utrzymania poziomu 7,3%.

 

Dziś dane z Polski, USA i strefy euro

To nie koniec publikacji na dziś. W Polsce o godzinie 14:00 poznamy jeszcze wskaźniki inflacji bazowej. W strefie euro zaprezentowana została natomiast inflacja konsumencka, która okazała się poniżej oczekiwań (1,1% przy prognozach 1,2%). W drugiej części dnia uwaga przesunie się na Stany Zjednoczone, gdzie obok odczytów dotyczących budownictwa przedstawiona też zostanie produkcja przemysłowa.

 

Złoty osłabiony czwartkową inflacją CPI

Dynamika inflacji CPI w Polsce zwolniła i to bardziej niż się można było tego spodziewać, co rzuciło długi cień na oczekiwania względem podwyżki stóp procentowych w tym roku. W efekcie złoty odnotował spadek.

 

Wydarzenia gospodarcze:

10:00 Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie – Polska
11:00 Inflacja konsumencka – Strefa Euro
13:30 Pozwolenia na budowę domów – USA
13:30 Rozpoczęte budowy domów – USA
14:00 Bilans płatniczy – Polska
14:00 Wskaźniki inflacji bazowej – Polska
14:15 Produkcja przemysłowa (m/m) – USA
14:15 Wykorzystanie mocy produkcyjnych – USA
15:00 Raport Uniwersytetu Michigan, wst. – USA

16.03.2018
Katarzyna Orawczak