Tydzień z bankami. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 17-21.12.2018

W przedświątecznym tygodniu emocje kumulowały się wokół banków centralnych. Wydarzeniem skupiającym najwięcej uwagi było posiedzenie FOMC. Decyzję w sprawie stóp procentowych podejmowały również BoJ i BoE. Po stronie europejskiej inwestorzy śledzili doniesienia dotyczące relacji na linii Bruksela-Rzym. W międzyczasie nie zabrakło istotnych danych.

Podwyżka stóp procentowych w USA

Mimo że temat grudniowej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych był zdyskontowany przez rynek, to posiedzenie FOMC było wydarzeniem najsilniej przykuwającym uwagę inwestorów w przedświątecznym tygodniu. Wcześniejsze słowa Jerome’a Powella oraz apel Donalda Trumpa wystosowany do Fed pozwalały przypuszczać, że czwarta w tym roku podwyżka upłynie przy iście „gołębim” nastawieniu. Zaskoczenia nie było. W środę opublikowano decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 25 pb. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,14.

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Porozumienie w sprawie deficytu

Wokół złotego niewiele się zmienia. Kurs EUR/PLN przemieszcza się zgodnie z tym, co dyktują nastroje panujące na szerokim rynku, a te opowiadały się w tym tygodniu po stronie euro. Pomagały w tym m.in. informacje na temat porozumienia na linii Bruksela-Rzym w sprawie deficytu budżetowego Włoch. Tuż przed świętami kalendarz strefy euro nie zawierał zbyt wielu pozycji. Najwięcej zainteresowania wzbudzać mogły poniedziałkowe dane w postaci inflacji konsumenckiej i handlu zagranicznego. W Niemczech przedstawiono natomiast indeks instytutu Ifo. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,28 PLN.

EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

FOMC, a w tle dane

Od początku tygodnia kurs USD/PLN kierował się na południe. Pytanie, które w tym czasie nurtowało świat, to w jaki wydźwięk będzie mieć komunikat wydany przez Rezerwę Federalną i czy uda się znaleźć złoty środek między zbyt „gołębim” przekazem a zadowoleniem dotyczącym sytuacji ekonomicznej w kraju. Mimo że posiedzenie FOMC bezapelacyjnie przyciągało najwięcej uwagi, to jednak w kalendarzu makroekonomicznym nie zabrakło również istotnych danych. Wśród nich odczyty dotyczące budownictwa mieszkaniowego w USA, ilości wniosków o zasiłek, finalny PKB za trzeci kwartał oraz dane dotyczące zamówień w przemyśle. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,75 PLN.

USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z Polski

Na tydzień przed świętami również w krajowym kalendarzu nie zabrakło informacji. W poniedziałek NBP opublikował wskaźniki inflacji bazowej, dzień później zaprezentowane zostały dane dotyczące wynagrodzeń (dynamika 7,7% przy prognozowanych 7,2%) oraz zatrudnienia (dynamika zgodna z oczekiwaniami na poziomie 3%). W połowie tygodnia poznaliśmy informacje dotyczące produkcji przemysłowej, która w ujęciu rocznym w listopadzie wzrosła o 4,7%. Piątek przyniósł natomiast dane dotyczące sprzedaży detalicznej. Te okazały się być niezgodne z oczekiwaniami i wyniosły 8,2%. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,78 PLN.

CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Decyzja BoE

W ostatnich dniach nie zabrakło również istotnych danych z Wielkiej Brytanii, choć w tym przypadku pierwsze skrzypce nadal grają wszelkie doniesienia dotyczące Brexitu. W czwartek natomiast odbyło się posiedzenie Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami BoE nie zdecydował się na zmianę ich poziomu. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,74 PLN.

GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
21.12.2018
Katarzyna Orawczak