Dolar zyskuje. Komentarz walutowy 18.07.2018

W połowie tygodnia dolar zyskał na sile, co odbija się na kondycji złotego. Przyczyną jest m.in. wydźwięk wczorajszego wystąpienia prezesa Fed. W dzisiejszym kalendarzu uwagę przykuwają dane z Wielkiej Brytanii, USA i Polski.

Dolar w górę

Wczorajsze słowa Jerome Powella nie były zaskoczeniem. Prezes Fed zdołał podtrzymać oczekiwania wobec dalszych podwyżek stóp procentowych, co mogło przyczynić się po części do wzrostu notowań dolara. Dziś Powell przedstawi półroczny raport na temat polityki pieniężnej przed  Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Z tematów politycznych Donald Trump wycofał się z wcześniejszych słów na temat ingerencji Rosji w wybory, które padły po spotkaniu z Władimirem Putinem, tłumacząc się przejęzyczeniem. W trakcie dzisiejszej sesji z USA napłyną dane o budownictwie mieszkaniowym.

Polska: produkcja przemysłowa

W dzisiejszym kalendarzu danych nie zabrakło informacji z Polski. O godzinie 11:00 opublikowana została produkcja przemysłowa, której dynamika w ujęciu rok do roku wyniosła 6,8%, czyli więcej niż zakładały prognozy. Optymistyczne wiadomości nie są jednak wystarczającym powodem do umocnienia złotego, który pozostaje pod wpływem czynników międzynarodowych.

Wielka Brytania: inflacja konsumencka

Przedstawiona o godzinie 10:30 inflacja konsumencka w Wielkiej Brytanii nie stanęła po stronie funta. Roczna dynamika inflacji CPI wyniosła 2,4%, a spodziewano się odczytu na poziomie 2,6%. Dane były ważne w kontekście podwyżki stóp procentowych, do której szykuje się BoE.

Sytuacja na wykresach walutowych:wy

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:00 Wskaźnik Dobrobytu wg BIEC – Polska
10:00 Produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa- Polska
10:30 Inflacja konsumencka – Wielka Brytania
10:30 Inflacja producencka – Wielka Brytania
11:00 Inflacja konsumencka – Strefa Euro
14:30 Pozwolenia na budowę domów – USA
14:30 Rozpoczęte budowy domów – USA
16:00 Prezes Fed przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów – USA
20:00 Beżowa Księga – USA

18.07.2018
Katarzyna Orawczak