Chat with us, powered by LiveChat

Czekając na Powella. Komentarz walutowy 19.03.2018

To będzie ważny tydzień na rynku walutowym, choć poniedziałkowy kalendarz makro nie przyniesie zbyt wielu emocji. Inwestorzy wyczekują przede wszystkim na decyzję w sprawie stóp procentowych w USA i konferencję z udziałem szefa Fed. Dziś natomiast poznaliśmy dane na temat produkcji przemysłowej w Polsce.

 

Dane z Polski: produkcja przemysłowa

Krajowych danych w ostatnim czasie nie brakowało, jednak jak się okazało – nie zabrakło również rozczarowań. Mowa o inflacji CPI, która spadła mocniej niż prognozowano. Dziś w kalendarzu kolejny ważny odczyt z kraju. O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny przedstawił dynamikę produkcji przemysłowej za luty. Przy oczekiwaniach na poziomie 8,1% w skali roku wyniosła ona 7,4%.Wyżej zaprezentowała się jedynie produkcja budowloano-montażowa, która w ujęciu rok do roku pokazała 31,2% w lutym (prognozowano 30%).

 

Handel zagraniczny w Eurolandzie

Na szerokim rynku niewiele będzie dziś informacji, przynajmniej tych gospodarczych, mogących wywołać większe zainteresowanie rynku. W najbliższych dniach uwaga inwestorów skierowana będzie przede wszystkim na atmosferze wokół dolara, a krótki kalendarz danych dla Eurolandu nie powinien tej uwagi rozpraszać. Mimo to na początku tygodnia warto przyjrzeć się odczytowi dotyczącemu handlu zagranicznego.

 

Wydarzenie tygodnia: posiedzenie Fed

Rezerwa Federalna po raz kolejny zagarnia sporą część rynkowej uwagi. Czy słusznie? Trzeba przyznać, że tak. Rynek spodziewa się bowiem, że już w środę dojdzie to pierwszej w tym roku podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Taki scenariusz jest już wyceniony przez inwestorów, jednak w grze wciąż pozostaje dyskusja na temat ilości podwyżek. Czy pierwsza konferencja nowego szefa Fed przyniesie odpowiedź na to pytanie? Po ostatnich danych z amerykańskiej gospodarki rynek będzie szukał w wypowiedzi Powella “jastrzębich” sygnałów.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:00 Wskaźnik Dobrobytu wg BIEC – Polska
10:00 Produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa – Polska
11:00 Handel zagraniczny – Strefa Euro
14:40 Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic) – USA

19.03.2018
Katarzyna Orawczak