Czekając na Powella. Komentarz walutowy 19.03.2018

To będzie ważny tydzień na rynku walutowym, choć poniedziałkowy kalendarz makro nie przyniesie zbyt wielu emocji. Inwestorzy wyczekują przede wszystkim na decyzję w sprawie stóp procentowych w USA i konferencję z udziałem szefa Fed. Dziś natomiast poznaliśmy dane na temat produkcji przemysłowej w Polsce.

 

Dane z Polski: produkcja przemysłowa

Krajowych danych w ostatnim czasie nie brakowało, jednak jak się okazało – nie zabrakło również rozczarowań. Mowa o inflacji CPI, która spadła mocniej niż prognozowano. Dziś w kalendarzu kolejny ważny odczyt z kraju. O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny przedstawił dynamikę produkcji przemysłowej za luty. Przy oczekiwaniach na poziomie 8,1% w skali roku wyniosła ona 7,4%.Wyżej zaprezentowała się jedynie produkcja budowloano-montażowa, która w ujęciu rok do roku pokazała 31,2% w lutym (prognozowano 30%).

 

Handel zagraniczny w Eurolandzie

Na szerokim rynku niewiele będzie dziś informacji, przynajmniej tych gospodarczych, mogących wywołać większe zainteresowanie rynku. W najbliższych dniach uwaga inwestorów skierowana będzie przede wszystkim na atmosferze wokół dolara, a krótki kalendarz danych dla Eurolandu nie powinien tej uwagi rozpraszać. Mimo to na początku tygodnia warto przyjrzeć się odczytowi dotyczącemu handlu zagranicznego.

 

Wydarzenie tygodnia: posiedzenie Fed

Rezerwa Federalna po raz kolejny zagarnia sporą część rynkowej uwagi. Czy słusznie? Trzeba przyznać, że tak. Rynek spodziewa się bowiem, że już w środę dojdzie to pierwszej w tym roku podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Taki scenariusz jest już wyceniony przez inwestorów, jednak w grze wciąż pozostaje dyskusja na temat ilości podwyżek. Czy pierwsza konferencja nowego szefa Fed przyniesie odpowiedź na to pytanie? Po ostatnich danych z amerykańskiej gospodarki rynek będzie szukał w wypowiedzi Powella “jastrzębich” sygnałów.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:00 Wskaźnik Dobrobytu wg BIEC – Polska
10:00 Produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa – Polska
11:00 Handel zagraniczny – Strefa Euro
14:40 Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic) – USA

19.03.2018
Katarzyna Orawczak