Wojna handlowa wciąż na uwadze. Komentarz walutowy 24.09.2018

Nowy tydzień rozpoczyna się emocjami związanymi z wojną handlową pomiędzy USA, a Chinami, co może zwiększać awersję do ryzyka. Po weekendzie nie brakuje również informacji w sprawie Brexitu. W kalendarzu makroekonomicznym znalazły się natomiast pojedyncze dane z Europy oraz USA. 

Wojna handlowa – coraz mniejsze szanse na porozumienie?

Dziś wchodzą w życie, nałożone w ubiegłym tygodniu przez Donalda Trumpa, 10% cła na chińskie towary. W odwecie Pekin wprowadził cła o wartości 60 mld. Chiny nie ulegają presji ze strony Stanów Zjednoczonych, co rzuca cień na prędkie uzyskanie porozumienia.

Wciąż wiele dzieli Wielką Brytanię i UE

Tuż przed weekendem rynek zapoznał się z wypowiedzią premier Wielkiej Brytanii. Theresa May pozostała przy wcześniejszym stanowisku, że lepsze jest żadne porozumienie z UE niż takie, które może okazać się niekorzystne dla jej kraju. Słowa popsuły atmosferę wokół funta.

Niemcy: indeks Ifo

W poniedziałkowym kalendarzu znalazły się pojedyncze dane z Europy oraz USA. O godzinie 10:00 w Niemczech opublikowany został indeks Ifo, który pomimo spadku okazał się lepszy od prognoz. W dalszej części dnia napłyną informacje z Wielkiej Brytanii i USA. Zaplanowane jest również wystąpienie Mario Draghiego z ECB.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

10:00 Indeks instytutu Ifo – Niemcy
12:00 Wskaźnik zamówień wg CBI – Wielka Brytania
15:00 Wystąpienie publiczne szefa ECB (Mario Draghi) – Strefa euro
16:30 Indeks Dallas Fed dla przemysłu – USA

24.09.2018
Katarzyna Orawczak