Ryzyko narasta. Komentarz walutowy 25.06.2018

Na początku ostatniego tygodnia czerwca podtrzymana zostaje atmosfera niepewności, której źródłem są nie tylko obawy o eskalację napięć handlowych ze Stanami Zjednoczonymi, ale również niepewna sytuacja polityczna w Niemczech. Takie nastroje na szerokim rynku nie sprzyjają złotemu. Mimo że poniedziałkowy kalendarz danych nie zawiera zbyt wielu pozycji, to jednak część z nich ma szansę zwrócić uwagę inwestorów.

Zaostrzenie napięć na linii USA-UE

Przed weekendem Donald Trump postanowił po raz kolejny skorzystać z Twittera i za pomocą krótkiej wiadomości oznajmić Unii Europejskiej, że wprowadzenie ceł odwetowych na towary z USA o wartości 2,8 mld euro może mieć konsekwencje w postaci nałożenia 20% ceł na samochody importowane z Unii do Stanów.

Wybory w Turcji – zwycięstwo Erdogana

Tematem, który przykuwa uwaga rynku finansowego jest zwycięstwo Erdogana w wyborach prezydenckich w Turcji, którego władza tym samym zyskała na sile. Równocześnie następuje bowiem zmiana systemu z parlamentarnego na prezydencki. Świat finansowy przyjął informację o wynikach z relatywnym spokojem. W związku ze zmniejszeniem niepewności politycznej zyskała jednak turecka lira.

Dane z USA i Niemiec oraz rosnące ryzyko polityczne

Jeszcze w piątek świat obiegła informacja o rosnącym ryzyku politycznym u naszych zachodnich sąsiadów, mogącym zakończyć się ponownymi wyborami – taka wiadomość może ciążyć wycenie euro. Jeżeli dziś nie pojawią się żadne nowe doniesienia związane z polityką, to inwestorzy skierują swoją uwagę na dane. O 10:00 opublikowany zostanie bowiem w Niemczech indeks instytutu Ifo. Równocześnie z Polski napłyną dane o stopie bezrobocia, a w drugiej części dnia poznamy odczyt o sprzedaży nowych domów w USA.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

10:00 Stopa bezrobocia – Polska
10:00 Indeks instytutu Ifo – Niemcy
16:00 Sprzedaż nowych domów – USA
16:30 Indeks Dallas Fed dla przemysłu – USA

25.06.2018
Katarzyna Orawczak