O relacjach handlowych USA-UE. Komentarz walutowy 25.07.2018

Atmosfera na rynku w połowie tygodnia pomaga złotemu. Inwestorzy zdają sobie jednak sprawę z faktu, że Donald Trump nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Dziś o relacjach handlowych prezydent USA rozmawia z szefem KE. W kalendarzu makroekonomicznym znalazły się natomiast pojedyncze dane z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA.

Spotkanie Trump-Juncker.

Kurs EUR/PLN waha się dziś w graniach 4,29 – 4,30. Atmosfera na rynku nie sprzyja jednak polskiej walucie. Wciąż tematem numer jeden pozostaje bowiem wojna celna na linii USA-Chiny, ale również USA-UE. Dziś na spotkanie z Donaldem Trumpem wybrał się szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Rozmowy mają dotyczyć rzecz jasna przyszłych relacji handlowych.

Niemcy: indeks instytutu Ifo

W kalendarzu makroekonomicznych dziś wiele się nie dzieje. O godzinie 10:00 poznaliśmy indeks obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, który przewyższył prognozy i przy prognozach 101,5 wyniósł 101,7. Następnie w Wielkiej Brytanii przedstawiona została sprzedaż detaliczna wg CBI. Natomiast o 16:00 z USA napłyną dane na temat sprzedaży nowych domów.

Już jutro posiedzenie ECB

Na jutro zaplanowane jest posiedzenie ECB w sprawie stóp procentowych. Tradycyjnie uwagę przykuje przede wszystkim konferencja prasowa. Znamy już bowiem termin zakończenia programu QE, jednak to kiedy nastąpi pierwsza podwyżka stóp procentowych wciąż pozostaje kwestią domysłów.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

10:00 Indeks instytutu Ifo – Niemcy
12:00 Sprzedaż detaliczna wg CBI – Wielka Brytania
16:00 Sprzedaż nowych domów – USA
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA

25.07.2018
Katarzyna Orawczak