Co powie prezes Fed? Komentarz walutowy 27.02.2018

We wtorek uwaga inwestorów skierowana będzie przede wszystkim na Stany Zjednoczone. Dziś prezes Fed przedstawi bowiem półroczny raport na temat polityki pieniężnej. Rynek zastanawia się jakie stanowisko zaprezentuje Jerome Powell.

 

Wystąpienie nowego szefa Fed

Podwyżka stóp procentowych w marcu jest już co prawda wyceniania, jednak nie ozanacza to, że można stracić Fed z oczu. Inwestorzy wciąż zastanawiają się jakie są szanse na cztery podwyżki w bieżącym roku i w tym kontekście śledzić będą dzisiejsze przemówienie Jerome’a Powella przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów (godzina 16:00). Treść raportu nt. polityki pieniężnej poznamy o 14:30. Interesujące jest również to, jakie stanowisko obierze nowy szef Rezerwy Federalnej.

 

Dane z USA: zamówienia i indeks zaufanie konsumentów

To nie koniec emocji związanych ze Stanami Zjednoczonymi na dziś. W kalendarzu makroekonomicznym znalazło się bowiem kilka interesujących danych. O godzinie 14:30 poznamy dwie składowe raportu o zamówieniach w przemyśle, mianowicie zamówienia na dobra bez środków transportu i zamówienia na dobra trwałego użytku. Następnie zaprezentowany zostanie indeks zaufania konsumentów.

 

Niemcy: wstępna inflacja konsumencka

Po europejskiej stronie dziś nieco spokojniej. Na tle danych wyróżnia się przede wszystkim wstępna inflacja konsumencka w Niemczech, która opublikowana zostanie o godzinie 14:00. Poza tym w Strefie Euro mamy koniunkturę gospodarczą i podaż pieniądza M3.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
09:40 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Yves Mersch) – Strefa Euro
14:00 Inflacja konsumencka, wst. – Niemcy
14:30 Zamówienia na dobra bez środków trans., wst. (m/m) – USA
14:30 Zamówienia na dobra trwałego użytku, wst. (m/m) – USA
14:30 Saldo obrotów towarowych (USD) – USA
14:30 Publikacja tekstu wystąpienia prezesa Fed – USA
16:00 Prezes Fed przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów – USA
16:00 Indeks zaufania konsumentów – Conference Board – USA

27.02.2018
Katarzyna Orawczak