Jak daleko posunie się Trump? Komentarz walutowy 27.06.2018

W połowie tygodnia niewiele się zmienia. Tematem przewodnim pozostaje kwestia polityki handlowej prowadzonej przez USA. Także pod względem danych Stany Zjednoczone będą dziś przyciągać uwagę inwestorów. W kalendarzu znalazły się m.in. dane o zamówieniach w przemyśle. Po europejskiej stronie emocje wywołuje sytuacja polityczna w Niemczech.

Nerwowa atmosfera handlowa

Rynek w napięciu zastanawia się, jak potoczą się losy konfliktu handlowego już nie tylko na linii USA-Chiny, ale również USA-UE. W tym drugim przypadku sytuacja nie wygląda optymistycznie. Po tym jak UE zdecydowała się na nałożenie ceł odwetowych, Stany Zjednoczone zagroziły wprowadzeniem cła na samochody sprowadzane z Unii. Taka decyzja odbiłaby się echem również na Polsce, w której znajdują się firmy produkcyjne. Warto jednak zauważyć, że twarda polityka Donalda Trumpa przynosi pierwsze żniwa. W obawie o wzrost cen w związku z cłami nałożonymi przez UE Harley-Davidson rozważa przeniesienie części produkcji do Europy. Taka decyzja nie spodobała się prezydentowi. Pytanie czy niebawem inne firmy nie podążą tą drogą.

Złoty ma powody do obaw

Nerwowa atmosfera pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską oraz widmo nałożenia cła na samochody europejskie nie służy polskiej walucie. W dodatku złotemu mogą szkodzić emocje związane z gorącą atmosferą polityczną w Niemczech, gdzie zaczyna się mówić o kolejnych wyborach. Średni kurs EUR/PLN od początku tygodnia oscyluje w okolicach wartości 4,33.

USA: zamówienia w przemyśle

Dziś uwagę przykuwać będą dane z USA. Poznamy m.in. dane na temat zamówień w przemyśle. Wcześniej informacje makro napłyną z Wielkiej Brytanii, gdzie o 12:00 przedstawiona zostanie sprzedaż detaliczna. Krajowy kalendarz pozostaje pusty.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

08:00 Indeks cen nieruchomości – Nationwide (m/m)- Wielka Brytania
12:00 Sprzedaż detaliczna wg CBI – Wielka Brytania
13:00 Decyzja CNB ws. stóp procentowych – Czechy
14:30 Zamówienia na dobra bez środków trans., wst. (m/m) – USA
14:30 Zamówienia na dobra trwałego użytku, wst. (m/m) – USA
14:30 Saldo obrotów towarowych (USD) – USA
16:00 Indeks podpisanych umów kupna domów (m/m) – USA
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA
18:30 Wystąpienie szefa Fed z Bostonu (Eric Rosengren) – USA

27.06.2018
Katarzyna Orawczak