Polityka i dane. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 29.10-02.11.2018

Przełom miesięcy przyniósł wiele emocji na rynku walutowym. Wiadomością, która w ostatnich dniach przykuła uwagę świata, była zapowiedź Angeli Merkel o rozstaniu z polityką. Poza tym w tle wciąż utrzymują się obawy związane z włoskim budżetem i Brexitem. Pod koniec tygodnia pojawiła się natomiast nadzieja na zażegnanie wojny handlowej na linii USA-Chiny. Optymizm okazał się jednak przedwczesny.

Euro osłabione polityką

Tydzień rozpoczął się w nie najlepszych nastrojach. Nad Europą wciąż bowiem utrzymuje się widmo sporu pomiędzy Brukselą a Rzymem oraz braku porozumienia w sprawie Brexitu. Dodatkowym ciosem dla wspólnej waluty było potwierdzenie przez Angelę Merkel informacji o tym, że nie zamierza ubiegać się już o stanowisko przewodniczącej partii CDU. Natomiast, gdy skończy się jej kadencja jako kanclerz Niemiec – nie będzie już startować w wyborach. Większy oddech udało się euro zrobić dopiero pod koniec tygodnia i dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,14.

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty bez siły

Utrzymująca się awersja do ryzyka oraz problemy wspólnej waluty po raz kolejny uderzyły w notowania złotego. Kurs EUR/PLN w kulminacyjnym momencie pokazał wartość 4,34. I choć prym w kształtowaniu się atmosfery na rynku wiedzie polityka, to jednak w tym tygodniu nie zabrakło również istotnych danych na temat sytuacji gospodarczej w Eurolandzie. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wstępny PKB za III kwartał, który zaprezentował się poniżej prognoz. W ujęciu rocznym dynamika pogazła 1,7% przy prognozowanych 1,8%. Z kolei inflacja HICP rośnie zgodnie z oczekiwaniami i wyniosła 2,2%. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,31 PLN.

EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane i doniesienia z USA

Słabość euro, sprzyja umacnianiu dolara. Tak było i tym razem. Kurs USD/PLN rósł do momentu aż pokazał wartość 3,83, po czym nastąpił spadek. W tym czasie, choć uwaga inwestorów w dużej mierze skupiona była na Europie, nie zabrakło informacji z USA. Najwięcej emocji tradycyjnie kumulowało się wokół piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy, zgodnie z którymi zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych rośnie, natomiast dynamika płac okazała się być zgodna z prognozami i wyniosła 0,2%. Przed weekendem świat obiegła również informacja o szansach na porozumienie w wojnie handlowej, jednak wiadomość o możliwym szykowaniu się do kompromisu przez USA zostały zdementowane. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,78 PLN.

USD/PLN
USD, PLN, dolar
Źródło: bankier.pl

Inflacja w Polsce

Wokół złotego niewiele się zmienia. Polska waluta wciąż pozostaje silnie związana z atmosferą na szerokim rynku, która w ostatnim czasie nie była dla niej sprzyjająca. W krajowym kalendarzu makroekonomicznym pojawiło się natomiast kilka ważnych danych. Przede wszystkim, wraz z ostatnim dniem października, GUS opublikował wstępną inflację konsumencką. Inflacja w ujęciu rocznym wyniosła 1,7% przy konsensusie rynkowym 1,8%. Ceny w odniesieniu do ubiegłego miesiąca wzrosły w październiku o 0,4%. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,78 PLN.

CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Stopy procentowe bez zmian

Wzrost względem złotego odnotował w ostatnich dniach funt. Brytyjska waluta w czwartek pokazała bowiem wartość 4,93 PLN. W ten dzień odbywało się też posiedzenie BoE. Bank utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,75%, co też było zgodne z oczekiwaniami rynku. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,91 PLN.

GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
02.11.2018
Katarzyna Orawczak