Komentarz walutowy 06.08.2015

Główna para walutowa poruszała się dziś w miarę spokojnie w obrębie poziomu 1,08. Rynek finansowy widać, że przygotowuje się do publikacji jutrzejszych bardzo ważnych danych dotyczących amerykańskiego rynku pracy. Złotówka w dalszym ciągu pozostaje słaba w stosunku do euro i dolara.

 

Stabilnie przed piątkiem

 
Para EUR/USD wczoraj dotarła do wartości 1,08 od której się odbiła i dzisiejsze notowania są pochodną tej sytuacji. Kolejny raz niejednoznaczne dane o amerykańskiej gospodarce nie pozwoliły obronić poziomu. Rozczarował dość mocno inwestorów raport ADP, natomiast ISM dla usług wypadł zdecydowanie lepiej niż prognozowano. Dzisiejsza sesja miała spokojny przebieg, wszyscy uczestnicy forex czekają na jutrzejsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,09 EUR.

Euro atakuje poziom 4,19

Dane z Niemiec dotyczące zamówień w przemyśle podbiły dziś rano kurs EUR/PLN do 4,17. Powyższy wskaźnik wzrósł do 2% przy prognozie zaledwie 0,2%. Te dane zapoczątkowały wspinaczkę do punktu oporu, którym jest 4,19. Złotówka pozostaje słaba w zestawieniu z euro. Najbliższa szansa na wzmocnienie dopiero w przyszłym tygodniu. Dzisiejsze zaprzysiężenie nowego prezydenta Polski Andrzeja Dudy nie miało wpływu na notowania powyższej pary walutowej. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,17 PLN.

USD utrzymuje przewagę nad PLN

Zdecydowana przewaga dolara nad naszą walutą jest spowodowana silnym napływem czynników globalnych. Duży nacisk na wartość amerykańskiego pieniądza kładą inwestorzy, którzy widzą potencjał w silnym USD. Traci na tym niestety koszyk walut rynków wschodzących w tym i PLN. Ciągłe spekulacje na temat terminu podwyżki stóp procentowych w USA trochę sztucznie napędzają aprecjacje dolara. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,83 PLN.

Ustawa o przewalutowaniu a frank szwajcarski

Sejm przyjął ustawę o przewalutowaniu kredytów mieszkaniowych. Osoby, które zaciągnęły kredyt nie tylko we frankach szwajcarskich, ale również euro i dolarze, będą mogły skorzystać i zmienić walutę w jakiej zostało zaciągnięte zobowiązanie, o ile spełniają odpowiednie kryteria. Kurs CHF/PLN nie zareagował na tę wiadomość tak jak akcje banków, które gwałtownie spadły. Najmocniejszym przeceną uległ Getin Noble Bank, Millenium, mBank i BZ WBK. Notowania powyższej pary jak widzimy w dalszym ciągu pozostają zależne, przede wszystkim od czynników napływających z rynków zewnętrznych. Podczas dzisiejszej sesji frank został średnio wyceniony na 3,89 PLN.

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

 

06.08.2015
Trześniowski