Komentarz walutowy 12.08.2015

Chiński Bank Centralny coraz bardziej zaskakuje swoimi decyzjami. Z dnia na dzień coraz mocniej osłabił swoją walutę. Reakcje na te zmiany była widoczna nie tylko na rynku walutowym, ale również na rynku surowców. Dolar najbardziej osłabił się w stosunku do złotówki i euro.

 

Dewaluacja juana osłabiła dolara

 
Rynek surowców zareagował dość mocno na drugie z rzędu osłabienie chińskiej waluty przez tamtejszy rząd. Miedź spadła do ponad 5 letniego minimum. Podobna była reakcja ropy, która osunęła się poniżej 50 dolarów za baryłkę. Jedynie złoto po dłuższym okresie wieloletnich minimów podbiło do góry. Powyższe czynniki spowodowały, że  EUR/USD podskoczyło do poziomu 1,11. Nastawienie inwestorów do amerykańskiej waluty może ulec zmianie po wystąpieniu szefa Fedu z Nowego Jorku Williama Dudley’a. Spadek ilości wniosków o kredyty hipoteczne również przyczynił się do deprecjacji USD. Średnia wartość dolara wyniosła podczas dzisiejszej sesji 1,11 EUR.

Wahania na parze EUR/PLN

Przewagę euro nad złotówką podtrzymywała informacja o osiągniętym porozumieniu Grecji z wierzycielami. Ateńczycy otrzymają pomoc w wysokości 86 mld euro w trzecim już pakiecie ratunkowym. Do godzin południowych EUR doszło do 4,20. Od tej wartości nastąpiło odbicie za sprawą gorszych niż oczekiwano danych dotyczących produkcji przemysłowej. Dzięki temu złotówka odzyskała przewagę. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,19 PLN.

Złotówka mocniejsza od dolara

Złotówka umocniła się w stosunku do dolara dosyć znacząco. Podczas dzisiejszej sesji został zanotowany spadek z wartości 3,79 do 3,76. Dopóki amerykańska waluta pozostaje pod presją Ludowego Banku Chin, PLN ma szansę utrzymać przewagę nad USD. Przedłużająca się niepewność na rynku może jednak zacząć ciążyć również złotówce. Podczas dzisiejszej sesji dolar został średnio wyceniony na 3,75 PLN.

Frank wrażliwy na zmiany ogólnoświatowe

Wczorajszy spadek franka do 3,83 pogłębił się dziś na chwilę do 3,82 i odbił do 3,86. Dzięki tej obniżce zbliżyliśmy się do majowego minimum, co daje cień szansy na utrzymanie trendu spadkowego, który zaczął się powoli klarować. Dużą oszczędność dałoby „frankowiczom” pozostanie na takim poziomie dłużej niż przez jedną sesję. Wszystko zależy jednak od nastrojów panujących na rynku światowym, a one ostatnio są bardzo zmienne. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,85. Podbicie to było pochodną spadku na parze EUR/CHF z poziomu 1,09 do 1,08.

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

 

12.08.2015
Aniela Agopsowicz