Komentarz walutowy 13.08.2015

Zmiany wartości chińskiej waluty nie sprzyjały dziś złotówce. Osłabiła się ona wobec dolara. Na parze z frankiem również obserwowaliśmy spore wahania. Dolar natomiast powrócił do gry.

 

Dolar podnosi się pod chińskim ciężarem

Dolar podczas dzisiejszej sesji odzyskał siły. Po wczorajszym wzroście do wartości 1,12 za sprawą decyzji Ludowego Banku Chin dziś na szczęście mamy już spadek do 1,11. Dewaluacja chińskiej waluty miała i jeszcze przez chwilę będzie mieć duży wpływ na gospodarkę i kursy walut na całym świecie. Dziś czeka nas jeszcze publikacja danych makro z USA, które jeśli okażą się być zgodne z prognozami mogą umocnić dolara wobec euro jeszcze bardziej. Średnia wartość USD wyniosła dziś 1,11 EUR.

Wahania na parze EUR/PLN

Dzisiejsza sesja pary EUR/PLN nie sprzyjała naszej walucie. Po wczorajszym spadku do 4,17 pojawiła się szansa na kontynuację umocnienia złotówki. Do godzin południowych kurs utrzymywał się w miarę stabilnie, jednak po publikacji danych dla Polski o bilansie płatniczym oraz inflacji PLN osłabił się. Powoli wychodzimy z deflacji jednak saldo obrotów towarami wyniosło zdecydowanie mniej niż tego oczekiwaliśmy. Być może jutrzejsza wartość PKB dla naszego kraju będzie bardziej sprzyjająca dla złotówki. Podczas dzisiejszych notowań euro zostało średnio wycenione na 4,18 PLN.

Złotówka straciła przewagę

Ciekawy przebieg miały notowania pary USD/PLN. Dolar podobnie jak na parze EUR/USD zaczął dziś odrabiać straty. Po środowym spadku do 3,73 podczas czwartkowej sesji poruszał się w kierunku 3,76 a nawet 3,77. Zbliżająca się podwyżka stóp procentowych nawet przy takim balaście, jakim w ostatnich dniach była chińska waluta wyciąga dolara do góry. W takich sytuacjach zmienność jest nieunikniona. Obawy o spowolnienie chińskiej gospodarki są słuszne, a panika inwestorów w takiej sytuacji naturalna. Pamiętajmy jednak, że dla Fedu na pierwszym miejscu pozostają dane dotyczące amerykańskiej gospodarki. Im lepsze, tym pewniejsza podwyżka we wrześniu. Tymczasem średnia wartość dolara podczas dzisiejszej sesji wyniosła 3,76 PLN.

Frank pod presją czynników ogólnoświatowych

Zamieszanie na rynku światowym związane z chińską walutą oraz słabe dane makro dla Polski umocniły franka wobec naszej waluty. CHF to jedna z najbardziej wrażliwych na zmiany ogólnoświatowe waluta i jednocześnie najbardziej bezpieczna dla inwestorów. Mimo tegorocznych decyzji SNB szwajcarski pieniądz jest uważany przez wielu inwestorów nieustannie za bezpieczną przystań. Odmiennego zdania natomiast są osoby, które posiadają zobowiązania w tej walucie. Uczestnicy biorący dziś udział w handlu na rynku walutowym wycenili CHF na 3,85 PLN.

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

13.08.2015
Aniela Agopsowicz