Komentarz walutowy 13.10.2015

Dzisiejsza sesja niestety nie była tak optymistyczna, jak wczorajsza. Złotówka osłabiła się wobec euro, dolara oraz franka szwajcarskiego. Na parze z CHF/PLN został zanotowany najsilniejszy skok.

 

Dolar pod presją Fedu

 
Sytuacja na parze EUR/USD jest dość trudna. Wczorajszą stabilną sesję zawdzięczamy nieobecności Stanów Zjednoczonych. Dziś od samego rana kurs szedł w górę i osiągnął w pewnym momencie wartość 1,14 która była bliska wrześniowego maximum. Kołem napędowym powodującym zmiany na głównej parze były i będą wystąpienia publiczne szefów Fedu poszczególnych stanów. Dopiero od jutra zaczną się konkretne publikacje makroekonomiczne, po których możemy spodziewać się umocnienie dolara. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym średnia wartość USD wyniosła 1,13 EUR.

Wzrost złotego wstrzymany

 
Wtorkowy dzień na rynku walutowym przyniósł lekkie umocnienie euro wobec złotówki. Finalny odczyt inflacji dla Niemiec okazał się zgodny z prognozami, dlatego nie spowodował żadnych zmian na parze EUR/PLN. Indeks instytutu ZEW natomiast wskazał na spore pogorszenie się nastrojów analityków finansowych. Z 12,1 pkt nastąpił spadek do 1,9 pkt. Wzrost notowań tej pary wskazuje na pogorszenie się atmosfer panującej wśród uczestników rynku i brak chęci do inwestowania w mniej atrakcyjne waluty. Notowania złotówki są zależne od czynników napływających z szerokiego rynku. Wybory do parlamentu mogą stanowić spory impuls do zmian, ale prawdopodobnie dopiero przed samym ich terminem. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,23 PLN.

Po zeszłotygodniowym spadku czas na lekki wzrost

Podczas dzisiejszej sesji zwyżka została zanotowana również na parze USD/PLN. Złotówka nie miała wystarczająco dużo siły, aby utrzymać przewagę. Dobre dane dotyczące handlu w Chinach pokazały, że tamtejsza gospodarka nie ma się tak źle, jak to wielu analityków przewidywało. Zapewne przyczyniło się to trochę do uspokojenia nerwowych inwestorów. W dalszej części tygodnia możemy spodziewać się silniejszych wahań, które mogą doprowadzić do osłabienia się polskiej waluty. Średnia wartość dolara wyniosła 3,72 PLN.

Duża zwyżka na parze CHF/PLN

Frank szwajcarski w tym roku zasłużył na miano najbardziej nieprzewidywalnej waluty na świecie. Wczorajszy względnie stabilny dzień na parze CHF/PLN nic nie wskazywał na tak silny skok, jaki dokonał się dziś. Kurs otwarcia wyniósł 3,85 natomiast w godzinach po południowych wartość franka zbliżyła się do 3,88 PLN. Zawdzięczać to możemy opublikowanym dziś danym dotyczącym inflacji producenckiej w Szwajcarii. Średnia wartość CHF wyniosła dziś 3,87 PLN.

13.10.2015
Trześniowski