Komentarz walutowy 13.10.2016

Protokół z posiedzenia FOMC umocnił przekonanie o grudniowych podwyżkach stóp procentowych w USA, a za przekonaniem tym podążył dolar. Dodatkowym czynnikiem wspierającym amerykańską walutę jest uspokojenie emocji związanych z wyborami prezydenckimi. Taka koniunktura natomiast nie sprzyja złotemu.

 

Coraz więcej pewności

Rynek miał okazję zapoznać się wczoraj wieczorem z protokołem z wrześniowego posiedzenia FOMC. Niespodzianki nie było. Zwolennicy podwyżek nie zaskoczyli argumentami, a pozostali członkowie wyrazili potrzebę poznania większej ilości danych. Zwiększyło to szansę na grudniową reakcję ze strony Fed. Grudniową, ponieważ mało prawdopodobne jest by Rezerwa Federalna zdecydowało się na zacieśnianie polityki monetarnej, mając za tło wybory prezydenckie, które zaplanowane są na 6 dni po listopadowym spotkaniu FOMC. W wyniku powyższego średni kurs EUR/USD wyniósł dziś 1,10.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Perspektywy dla PLN

To co umacnia dolara, działa równocześnie na niekorzyść walut rynków wschodzących. W związku z czym złoty znalazł się pod presją i może tam pozostać dopóki nie zimniejszą się oczekiwania wobec grudniowej decyzji Fed. Wyciszyło się jednak ryzyko związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych, czego przyczyną są niekorzystne informacje pojawiające się na temat jednego z kandydatów. Mimo to globalne nastroje w ostatnim kwartale nie przynoszą optymistycznej perspektywy złotemu. Dzisiejsze odczyty dotyczące niemieckiej inflacji konsumenckiej okazały się zgodne z prognozami, a średnia wartość euro wyniosła dziś 4,29 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Oczekiwania, które osłabiają złotego

Aprecjacja dolara wykazuje, że inwestorzy najprawdopodobniej spodziewają się decyzji o zacieśnianiu polityki monetarnej jeszcze przed końcem tego roku. Gdy dolar szybuje w górę, słabną waluty rynków wschodzących. Chociaż minutes z posiedzenia FOMC umocniły jeszcze te przekonania, to przed grudniowym spotkaniem w sprawie stóp procentowych, rynek pozna jeszcze dwa odczyty odnoszące się do amerykańskiego rynku pracy. Dziś z USA napłynęły z kolei dane dotyczące ilości wniosków dla bezrobotnych, których ilość pozostała bez zmian, w porównaniu do zeszłego tygodnia. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,90 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frankowicze nie mają powodu do radości

Podczas wczorajszego wywiadu, premier Beata Szydło przyznała, że po konsultacjach z szefem NBP oraz szefem KNF, trudno będzie zrealizować ustawę frankową w sposób taki, który okazałby się całkowicie zadowalający dla osób posiadających kredyt we frankach. To jednak co nie wpływa korzystnie na nastroje frankowiczów, jest dobrze odbierane przez rynek, ponieważ to właśnie gwałtowne i radykalne działania odbierane są jako ryzyko. Mimo to złoty pozostaje pod wpływem czynników globalnych, a średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła dziś 3,94 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Czas na uspokojenie emocji

Tendencja spadkowa funta została wyhamowana informacją o tym, że parlament brytyjski przyjrzy się planom negocjacji z UE. Uspokoiło to nieco nastroje, jednak obawy wśród inwestorów nie zanikają, wobec czego funt pozostaje słaby. Emocje wzbudzają przede wszystkim kwestie dotyczące porozumienia w sprawie dostępu do wspólnego rynku oraz przepływu osób. Dziś średnia wartość GBP wyniosła 4,75 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
13.10.2016
Katarzyna Orawczak