Komentarz walutowy 14.06.2016

Niepokój na rynkach finansowych związany z Brexitem wzrasta. Złoty osłabił się wobec większości walut, w tym najbardziej na parze CHF/PLN. Wahania głównej pary walutowej doprowadziły do umocnienia się dolara. Już jutro poznamy decyzję Fedu w sprawie stóp procentowych.

Dolar przejmuje przewagę nad euro

Główna para walutowa utrzymywała się dziś w obrębie poziomu 1,12. W południe dolar przejął całkowitą przewagę na euro, jednak nie zdołał zejść do poziomu 1,11, choć był blisko. Nawet popołudniowy wynik sprzedaży detalicznej, który okazał się nieznacznie lepszy od oczekiwań nie przyczynił się do silniejszego umocnienia USD. Inwestorzy niecierpliwie czekają na jutrzejsze posiedzenie Fedu. Prawdopodobnie zakończy się ono pozostawieniem stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Głównym tematem na rynku walutowym jest teraz Brexit. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,12 PLN.

EUR/USD

Kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Złoty słabnie wobec euro

To jak bardzo złoty jest zależny od globalnego nastroju mieliśmy okazję zobaczyć dziś. Kurs EUR/PLN wbrew zapowiedziom wielu analityków przebił dziś poziom 4,43, który stanowił pewną barierę, której teoretycznie ta para nie miała przekroczyć.  Niestety nasilenie się negatywnych opinii na temat przyszłotygodniowego referendum spowodowało, że inwestorzy zaczęli obawiać się konsekwencji wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE. Dzisiejsza publikacja inflacji bazowej dla Polski nie miała najmniejszego wpływu na notowania złotego. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,42 PLN.

EUR/PLN

Kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Mocniejszy dolar

Dzisiejsza sesja przyniosła również umocnienie dolara wobec złotego. Notowania pary USD/PLN rozpoczęliśmy od poziomu 3,89, który był wczorajszym maksimum. Zanim zobaczyliśmy na zegarach południe kurs dolara znajdował się już powyżej 3,95. Taką wartość ostatni raz widzieliśmy w połowie maja, jednak dotarcie do niej nie trwała tak krótko jak miało miejsce to dziś. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,94 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Złoty notuje straty wobec franka

Nasza waluta podczas dzisiejszej sesji osłabiła się wobec franka docierając do poziomu 3,09. Taki kurs ostatni raz widzieliśmy w styczniu. To, co aktualnie dzieje się na rynku walutowym jest spowodowane zbliżającym się referendum w Wielkiej Brytanii. Inwestorzy w tym wydarzeniu widzą bardzo duże zagrożenie – stąd taka reakcja walut. Średnia wartość franka wyniosła 4,09 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Zmienny frank

Dane makro w ostatnim czasie nie mają większego znaczenia dla notowań funta. Dzisiejsza publikacja inflacji CPI okazała się słabsza niż oczekiwano, a mimo to brytyjska waluta umocniła się wobec złotego. Para GBP/PLN porusza się ostatnio w bardzo zmienny i nie do końca przewidywalny sposób. Teoretycznie negatywny nastrój na rynku walutowym powinien osłabić GBP, natomiast wydaje się, że jest na odwrót. Średni kurs GBP wyniósł dziś 5,58 PLN.

GBP/PLN

kurs GBP, kurs funta szterlinga

Źródło: biznes.pl

14.06.2016
Aniela Agopsowicz