Chat with us, powered by LiveChat

Komentarz walutowy 17.06.2015

Szef Greckiego rządu obwinia swoich wierzycieli za sytuację, w której znajduje się jego państwo.

Inwestorzy oczekują optymistycznego komunikatu z wieczornego posiedzenia Fedu, za którego sprawą umocni się dolar. Po wczorajszym spadku para EUR/PLN powróciła do wartości 4,15, natomiast w miarę stabilnie utrzymujący się frank szwajcarski podskoczył dziś powyżej 3,98.

 

Mocne słowa premiera Tsiprasa i posiedzenie Fedu w tle

Greckiemu premierowi puszczają nerwy. Skierował mocne i odważne słowa w stronę wierzycieli. Uważa on, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy ponosi „kryminalną odpowiedzialność” za kryzys finansowy jego państwa. Europejski Bank Centralny ciągłym naciskaniem na oszczędzanie dąży do „finansowego zaduszenia Grecji”. Tam gdzie kończą się argumenty do akcji wchodzą emocje. Te drugie w ostatnich dniach biorą górę w negocjacjach na linii Grecja – Zachód. O ile można nazwać to jeszcze negocjacjami. Rynek walutowy został zdominowany dziś spekulacjami na temat coraz bardziej realnego bankructwa Ateńczyków. Notowania EUR/USD podczas dzisiejszej sesji mogą się nieznacznie wahać w oczekiwaniu na wieczorne zakończenie posiedzenia Rezerwy Federalnej. Inwestorzy są raczej nastawieni na konkretny komunikat ze strony Fedu, a w związku z tym obstawiają wzmocnienie się dolara. Rynek wycenił dziś amerykańską walutę średnio na 1,12 EUR.

 

Spokojny kurs EUR/PLN

Para EUR/PLN mimo tak silnych zawirowań na rynku utrzymuje się w miarę stabilnie. Dzisiejsza sesja była również spokojna. Euro po wczorajszym lekkim spadku dziś powróciło do wartości 4,15. Odczyt danych dotyczących inflacji konsumenckiej dla Strefy Euro nie wpłynął na jej dalsze umocnienie. Wartości okazały się zgodne z prognozowanymi. W kalendarium wydarzeń makroekonomicznych dla naszego kraju mamy zaplanowaną publikację przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia za maj. Nie będą one miały jednak znaczącego wpływu na parę EUR/PLN. Euro zostało dziś średnio wycenione na 4,15 PLN.

 

Zmienny kurs USD/PLN

Podczas dzisiejszej sesji spore wahania towarzyszyły parze USD/PLN. Było to spowodowane nerwową atmosferą panującą na rynku globalnym. Z jednej strony napierają wiadomości dotyczące Greckich potyczek z wierzycielami, z drugiej spekulacje rynku na temat charakteru komunikatu z posiedzenia Fedu. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,68 PLN.

 

Frank szwajcarski podrożał

Marzenia o stabilnym franku podczas dzisiejszej sesji legły w gruzach. Notowania pary CHF/PLN podskoczyły powyżej 3,98. Przyczyn tego należy szukać w czynnikach napływających z szerokiego rynku. Kumulacja ważnych wydarzeń w jednym okresie spowodowała spore zamieszanie wśród inwestorów, czego efektem jest powyższa wartość franka. Średnia wartość CHF wyniosła dziś 3,96 PLN.

 

Zespół ekantor.pl

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

 

17.06.2015
Katarzyna Orawczak