Komentarz walutowy 19.11.2015

Raport z posiedzenia amerykańskiego banku centralnego okazał się neutralny. Nie było to zaskoczeniem dla rynku finansowego, ponieważ Fed słynie z ostrożnych, obiektywnych wypowiedzi. Mimo to dziś obserwowaliśmy większe niż zwykle wahania w notowaniach walut.

 

Lekkie osłabienie dolara po protokole

 
Amerykańska waluta po wczorajszym wieczorze nie uzyskała nowego impulsu do wzrostu. Ton protokołu z posiedzenia Fedu był raczej neutralny, co nie wyklucza możliwości podwyżki stóp procentowych w USA w grudniu. Pewne jest to, że zmniejszyła się niepewność co do sytuacja amerykańskiej gospodarki, która obrała kierunek stabilizacji. Dzisiejsza sesja na parze EUR/USD wahała się w granicach 1,0670 – 1,711. Oprócz liczby wniosków o zasiłki dla bezrobotnych uczestnicy rynku będą mogli jeszcze posłuchać wystąpienia szefa Fedu z Atlanty, który zapewne odniesie się do wczorajszego protokołu. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,06 PLN.

Euro mocniejsze po słowach Preata

 
Dzisiejsze odczyty danych makro z krajowego rynku przyniosły lekkie, chwilowe umocnienie naszej waluty. Wynik sprzedaży detalicznej wyszedł na plus, poprawiły się również ceny produkcji. Gorzej wyglądały wartości produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. W umocnieniu euro natomiast pomogły słowa głównego ekonomisty EBC Petera Preata, który stwierdził, że powoli wchodzimy w cykl ożywienia w Strefie Euro. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,24 PLN.

Nieznaczne umocnienie złotego

Czwartek okazał się słabszym dniem dla dolara. Osłabił się on wobec złotego i obniżył loty. Dolna pozycja sięgnęła do wartości 3,95 natomiast góra w godzinach popołudniowych znajdowała się jeszcze poniżej 3,98. Wielu uczestników rynku do końca tego tygodnia pozostała z nie do końca wyjaśnionym tematem. Niby protokół z posiedzenia Rezerwy Federalnej wskazuje na dużą szansę zmian w polityce monetarnej jeszcze w tym roku, ale nie ma co do tego 100% pewności. Już kilka razy w tym roku przekonaliśmy się, że Fed potrafił podjąć decyzję wbrew oczekiwaniom rynku. Dlatego uczucie niepewności jeszcze przez jakiś czas będzie występować wśród inwestorów. Dolar był dziś średnio wyceniany na 3,97 PLN.

Spore wahania, ale na korzyść PLN

Neutralne informacje z USA dotyczące raportu z ostatniego posiedzenia Fedu wsparły naszą walutę względem franka szwajcarskiego. Osłabił się on na koniec wczorajszej sesji, dzięki czemu otwarcie dziś nastąpiło lekko powyżej 3,89. Poranny bilans handlu zagranicznego dla Szwajcarii okazał się lepszy od oczekiwań rynku, co przyczyniło się do umocnienia CHF. Nastąpiło nieznaczne podbicie do 3,90. W dalszej części sesji obserwowaliśmy dużą zmienność w notowaniach, która zaowocowała nieznacznym umocnieniem PLN. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,89 PLN.

19.11.2015
Trześniowski