Chat with us, powered by LiveChat

Komentarz walutowy 2.02.2016

Na wtorkowy handel na rynku walutowym duży wpływ miały notowania ropy naftowej, której cena ponownie zaczęła spadać. W najbliższych dniach czeka nas kolejna seria ważnych danych makroekonomicznych.

Mocne osłabienie dolara

Wtorkowy nastrój na rynku ogólnoświatowym uległ lekkiemu pogorszeniu. Inwestorzy obawiają się, że dzisiejszy spadek cen ropy naftowej to dopiero początek. Miało to mocne odbicie na wartości dolara, który kontynuował rozpoczęte wczoraj osłabianie wobec euro. Również swój udział we wzroście notowań EUR/USD miały poniedziałkowe publikacje wskaźników przemysłowych dla USA. Indeks ISM kolejny miesiąc utrzymuje się poniżej 50 pkt. Być może jutrzejszy raport ADP pomoże amerykańskiej walucie. Średni kurs euro podczas dzisiejszej sesji wyniósł 1,09 USD.

EUR/USD

średni kurs euro

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Spowolnienie aprecjacji złotego

Złoty po wczorajszym rajdzie w dół na parze z euro dziś zwolnił tempo. Około godziny 10 para EUR/PLN zeszła na chwilę do poziomu 4,37 a następnie została wybita do 4,39 a nawet 4,40. Była to prawdopodobnie korekta ostatnich spadków oraz reakcja na sytuację na rynku surowców. Swój udział w umocnieniu euro miały również dzisiejsze niepozorne dane makro, zwłaszcza poziom bezrobocia w Strefie Euro, który w grudniu był najniższy od dobrych kilku lat. Dziś rozpoczęło się posiedzenie RPP, która tym razem spotkała się już w mocno zmienionym składzie. Jutro poznamy jej decyzję w sprawie dalszej polityki pieniężnej naszego kraju. Średni kurs euro podczas dzisiejszej sesji wyniósł 4,40 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Złoty odrobił straty z zeszłego miesiąca

Zdecydowanie tańszy niż w połowie stycznia był dziś również dolar. Złoty na parze z amerykańską walutą odrobił już wszystkie straty poniesione w wyniku niespodziewanej decyzji agencji S&P o obniżeniu Polsce ratingu. Przypomnijmy, że w szczytowym momencie za jednego dolara trzeba było zapłacić nawet 4,15 PLN. Dziś kurs USD/PLN poruszał się na pograniczu 4,02-4,03. Jedynie w okolicach godziny 10 złoty chwilowo umocnił się do poziomu 4,00 od którego od razu nastąpiło odbicie. Średni kurs USD podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym wyniósł 4,03 PLN.

USD/PLN

dzisiejszy kurs dolara

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Frank bronił się przed spadkiem

Podczas dzisiejszej sesji zostały opublikowane dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Szwajcarii, które miały bardzo umiarkowany wpływ na notowania franka, w porównaniu z wystąpieniem publicznym szefa SNB. Thomas Jordan nie powiedział praktycznie nic nowego. A na zadane przez dziennikarza pytanie o to, czy ostatnio interweniowali jako bank na rynku walutowym, odmówił odpowiedzi. Średni kurs franka szwajcarskiego podczas dzisiejszej sesji wyniósł 3,94 PLN.

CHF/PLN

średni kurs franka szwajcarskiego

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

02.02.2016
Aniela Agopsowicz