Komentarz walutowy 2.12.2015

Dzisiejsza sesja charakteryzowała się większymi wahaniami kursów walut niż zwykle. Dane makro zaczynają płatać figle i burzą strategie uczestników rynku walutowego. Dolar tylko chwilowo pozwolił przejąć przewagę euro. Najbliższe dwa dni będą bardzo ważne dla wszystkich walut.  

Dolar powraca na dotychczasowy poziom

Coraz ciekawiej wygląda sytuacja na głównej parze walutowej. Dane makro płatają figla przed samym posiedzeniem amerykańskiego banku centralnego. Wczorajszy odczyt indeksu ISM był chyba największym z nich, jego wartość spadła do 48,6 pkt., co stanowi najgorszy wynik od ponad 5 lat, oczekiwania analityków nie sprawdziły się tym razem. Wobec takich wartości para EUR/USD podskoczyła lekko powyżej 1,06. Dopiero dziś przed południem kurs dolara umocnił się i powrócił do poziomu 1,0580. Nastroje poprawiła natomiast dzisiejsza publikacja raportu ADP, który zawiera szacunkowe dane dotyczące rynku pracy w USA. Jest ważnym wskaźnikiem, który przed piątkowym oficjalnym sprawozdaniem często sugeruje inwestorom, czego mogą się spodziewać, nie zawsze niestety jest zgodny państwowymi danymi. Dziś jego wartość wyniosła 170 tys. wobec prognozowanych 190 tys. Reakcja rynku była na początku umiarkowana, dopiero po chwili nastąpiło umocnienie amerykańskiej waluty.  Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,05 USD.

Napięcie przed posiedzeniem EBC rośnie

Na lokalnym podwórku bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe pozostawiła na tym samym poziomie. Kurs euro był dziś w miarę stabilny do godzin popołudniowych, zanotowano jedynie chwilowe wahania, które jednak cały czas były zachowane w rejonie 4,27 – 4,28. Przed godziną 14 nastąpił spadek w okolice 4,26. Przyczyną tego były najprawdopodobniej szacunkowe dane dotyczące inflacji HICP, która wzrosła jedynie o 0,1 %. Napięcie związane z jutrzejszym posiedzeniem EBC rośnie. Wyraźnie widać to po wczorajszym umocnieniu wspólnej waluty oraz dzisiejszym osłabieniu. Inwestorzy widać niecierpliwią się. Średni kurs euro podczas dzisiejszej sesji wyniósł 4,27 PLN.

Dolar raz w dół, raz w górę, ale nadal silny

Silniejsze wahania niż zwykle zostały dziś zanotowane na parze USD/PLN. Początek dnia był stabilny, natomiast bliżej południa rozpoczęły się silniejsze skoki i spadki. Najpierw dolar osłabił się do poziomu 4,02. Chwilowe wybicie do 4,04 zanotowano w okolicach południa. Po tym wybiciu przewagę przejął złoty. Dzisiejsze dane makro (raport ADP) mimo, że wykazał wzrost zatrudnienia w pierwszej chwili nie został praktycznie w ogóle zauważony przez uczestników rynku. Większość z nich całą swoją uwagę skupiło na wystąpieniu publicznym przewodniczącej Rezerwy Federalnej J. Yellen. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 4,03 PLN.

Frank szwajcarski nadal wysoko

Dzisiejsza sesja na parze CHF/PLN należała do umiarkowanie stabilnych. Jedyny większy skok, który został zanotowany nastąpił w południe, w tym czasie kurs franka wynosił 3,9370. Umocnienie szwajcarskiej waluty spowodowała informacja o słabszej wartości inflacji HICP w Strefie Euro. CHF bardzo silnie reaguje w ostatnich dniach na sygnały napływające z lokalnego rynku. Największych wahań możemy spodziewać się w kolejnych dwóch dniach, które będą najważniejsze w tym miesiącu. Średni kurs franka podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym wyniósł 3,92 PLN.

02.12.2015
Trześniowski