Komentarz walutowy 22.06.2015

Rynek walutowy w tym tygodniu będzie otoczony publikacjami makroekonomicznymi. Nie da się również zapomnieć o greckiej telenoweli w tle, która dziś będzie mieć swój szczególny odcinek – kto wie może najważniejszy.

Pary walutowe mocno wahały się podczas dzisiejszej sesji za sprawą spekulacji inwestorów na temat porozumienia, nad którym będą debatować przywódcy państw UE podczas zwołanego przez Donalda Tuska specjalnego szczytu w Brukseli.

 

Czy to będzie spotkanie ostatniej szansy?

Dziś w nocy wierzyciele Grecji – Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Unia Europejska i Europejski Bank Centralny – otrzymali od rządu w Atenach nowe propozycje reform gospodarczych. Mają one stanowić nowy grunt, na którym będzie budowana droga do osiągnięcia porozumienia. Sytuacja finansowa Greków pogarsza się z dnia na dzień, o czym świadczą raporty o masowych wypłatach oszczędności z kont bankowych. Rynek finansowy nie pozostał dziś obojętny na powyższą informację. Do wieczornego szczytu Strefy Euro liczne spekulacje będą kierować ruchem par walutowych. Notowania EUR/USD utrzymywały się dziś na poziomie 1,13. Puste kalendarium wydarzeń makroekonomicznych spowodowało, że cała uwaga inwestorów była skupiona na Brukseli, gdzie  o godzinie 19 rozpocznie się spotkanie ostatniej szansy dla Grecji. Średnia wartość dolara wyniosła podczas dzisiejszej sesji 1,13 euro.

 

Euro mocne

Nierozwiązane do tej pory problemy finansowe Ateńczyków wpływają niekorzystnie na naszą walutę. Na umocnienie złotówki na parze z euro w najbliższym czasie raczej nie ma co liczyć. Wspólna waluta mimo dzisiejszego spadku do wartości 4,16 w dalszym ciągu utrzymuje dużą przewagę. Ciężko przewidzieć kiedy mogą nastąpić jakieś zmiany na trwającym od końca kwietnia trendzie zwyżkowym. Wydaje się, że euro jest odporne na spekulacje rynku i analizie poddaje tylko pewne informacje. W związku z powyższym tegoroczne wakacje mogą okazać się droższe niż zakładaliśmy w kwietniu, kiedy jedno euro kosztowało niecałe 4 PLN. Jeśli wybieracie się na urlop do państw należących do Strefy Euro lepiej już pomyśleć o wymianie waluty, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem do końca czerwca notowania pary EUR/PLN mogą pójść jeszcze w górę. Średnia wartość EUR podczas dzisiejszej sesji wyniosła 4,16 PLN.

 

Wahania na parze USD/PLN

Dzisiejsze notowanie pary USD/PLN charakteryzowało się dużą zmiennością. Dolar próbował powrócić do zeszłotygodniowego maximum, którym był poziom 3,70. Dziś jednak najwyższa jego wartość wyniosła 3,68. Zawirowania na tej parze walutowej są ściśle skorelowane z główną parą EUR/USD. Większych zmian na rynku walutowym możemy spodziewać się podczas jutrzejszej sesji. Zarówno dla państw UE, jak i USA zostały zaplanowane odczyty indeksów PMI, które są bardzo ważnym wskaźnikiem obrazującym aktywność poszczególnych sektorów gospodarczych. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,66 PLN.

 

Grecja wpływa na franka szwajcarskiego

Piątkowy skok powyżej 4,00 na parze CHF/PLN na szczęście jest już za nami. Podczas dzisiejszej sesji frank szwajcarski spadł na chwilę do wartości 3,97. Notowania tej pary walutowej były obarczone dużym ryzykiem wahań w związku z zaostrzeniem się niepokoju wśród inwestorów, którzy wyczekują informacji na temat kompromisu Grecji z wierzycielami. Jeśli dzisiejsze spotkanie przywódców UE nie przyniesie porozumienia z rządem Tsiprasa to bardzo możliwe, że przedział w którym do tej pory poruszał się frank szwajcarski przeniesie się powyżej wartości 4,00 PLN. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym średnia wartość CHF wyniosła 3,98 PLN.

 

Zespół ekantor.pl

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

 

22.06.2015
Katarzyna Orawczak