Komentarz walutowy 23.07.2015

Handel na rynku walutowym charakteryzował się dziś dużą zmiennością, głównie za sprawa spekulacji inwestorów. Zaplanowane na dziś odczyty indeksów PMI zostały przesunięte na jutro, w związku z czym większych zmian w kursach możemy spodziewać się na koniec tygodnia.

 

Dolar dalej czeka na sygnał

Wczorajszy raport dotyczący sprzedaży domów na rynku wtórnym, który wykazał większą ilość przetargów na te nieruchomości niż prognozowano, umocnił dolara tylko chwilowo. Dzisiejsze notowania pary EUR/USD poruszały się w przedziale 1,0920 – 1.1010, ale z naciskiem na deprecjację amerykańskiej waluty. Rynek finansowy wydaje się, że przyjął i zaakceptował informacje o zmianach w polityce monetarnej USA, co powinno wspierać USD a tutaj okazuje się, że „zielony” ma problem z powrotem do wartości 1,08. Przełożony na jutro odczyt danych PMI dla przemysłu może jednak odwrócić tę sytuację. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,10 EUR.

 

Euro dziś lekko w górę

Para EUR/PLN podczas poprzednich sesji – jak również dzisiejszej – próbowała w końcu ustabilizować się dzięki chwilowemu wyciszeniu kryzysu w Grecji. Mimo optymistycznej wartości stopy bezrobocia w Polsce, która zmniejszyła się o 0,1% nie wpłynęła na umocnienie złotówki. Spore wahania, które były widoczne podczas ostatnich notowań sygnalizują zbliżającą się zmianę w trendzie, a raczej próbę określenia jego kierunku. Piątkowa publikacja indeksu PMI dla krajów UE jak i USA może wywołać dużą zmienność na rynku walutowym, na co już od początku tego tygodnia przygotowują się inwestorzy. Euro zostało dziś średnio wycenione na 4,11 PLN.

 

Złotówka mocniejsza od dolara, ale nie na długo

Polska waluta na parze z dolarem kontynuowała dziś rajd w dół. Podczas sesji wartość dolara spadła chwilowo nawet do 3,73, a następnie odbiła do 3,75. Nie zapowiada się jednak, aby potrwało to długo. Złoty w najbliższym czasie prawdopodobnie nie umocni się bardziej ze względu na wyczekiwaną przez wielu inwestorów podwyżkę stóp procentowych w USA, która blokuje możliwość aprecjacji walut należących do rynków wschodzących. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,75 PLN.

 

Kiedy frank szwajcarski będzie tańszy?

Notowania pary CHF/PLN w godzinach porannych dotarły do poziomu 3,9087, niestety utrzymały się tylko kilka kwadransów. Przed południem na wykresach gościła już wartość 3,93. Dość duże wahania towarzyszyły dziś powyższej parze za sprawą czynników napływających z szerokiego rynku. Jak widzimy jest nadzieja na spadek wartości szwajcarskiej waluty. W najbliższym czasie bardzo prawdopodobne jest pojawienie się chwilowej korekty w górę, po której nastąpi dalsza deprecjacja CHF. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,91 PLN.

 

Zespół ekantor.pl

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

 

23.07.2015
Katarzyna Orawczak