Chat with us, powered by LiveChat

Komentarz walutowy 24.08.2016

Ubogi w wydarzenia gospodarcze środowy kalendarz sprzyja rynkowemu zastojowi. Na gwałtowniejsze ruchy walut najprawdopodobniej będzie trzeba czekać do piątkowego wystąpienia prezes Fed. Ton wypowiedzi Janet Yellen może przybliżyć lub oddalić perspektywę podwyżki stóp procentowych w USA.

 

Zmiana nastawienia wewnątrz Fed

Wczorajsze, silne dane dotyczące sprzedaży nowych domów w USA, zostały odebrane przez inwestorów jako oznaka dobrej kondycji amerykańskiej gospodarki, co zwiększyło nadzieję na podwyżkę stóp. Zaowocowało to umocnieniem dolara, który dodatkowo został wsparty informacjami o zmianie nastawienia w poszczególnych oddziałach Fed. Za zacieśnieniem polityki opowiada się już 8 z 12 regionalnych oddziałów, jednak najważniejsze zdanie -należące do Janet Yellen- rynek pozna najwcześniej w piątek. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar, kurs euro, kurs dolara
Źródło: bankier.pl

Rynek czeka na piątek

Osłabienie euro w parze z dolarem przyczyniło się do odbicia polskiej waluty, jednak jeszcze wczoraj wieczorem wzrost ten został skorygowany. Dziś rynek poznał dane na temat finalnego PKB w Niemczech, które okazały się być zgodne z oczekiwaniami i nie spowodowały silnych ruchów pomiędzy euro, a złotym. W najbliższych dniach dystans pomiędzy tymi walutami może zależeć od informacji płynących zza oceanu. W przypadku, gdy piątkowa wypowiedź prezes Fed oddali perspektywę podwyżek, można się będzie spodziewać wzrostu notowań europejskiej waluty, której średnia wartość wyniosła dziś 4,30 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: bankier.pl

Oczekiwania wobec Fed

Rosnące oczekiwania wobec zaplanowanego na koniec tygodnia sympozjum bankierów, na którym przemówi prezes Fed Janet Yellen, znajdują odzwierciedlenie w kursie dolara. Choć dzisiejsze dane dotyczące stopy bezrobocia w Polsce potwierdziły wcześniejsze prognozy i pokazały spadek w porównaniu do ubiegłego miesiąca, to nie zdołały one zmienić toru obranego dziś przez polską walutę. Złoty nadal pozostaje pod silnym wpływem globalnych czynników, a średnia wartość dolara osiągnęła dziś 3,82 PLN.
USA/PLN

USD, PLN, dolar, złoty, kurs dolara
Źródło: bankier.pl

Stabilizacja pomiędzy CHF/PLN

Od wczoraj sytuację pomiędzy frankiem szwajcarskim, a złotym można uznać za względnie ustabilizowaną. Brak lokalnych danych, mogących wpłynąć na tę parę sprawia, że pozostają one wrażliwe na światowe nastroje. Mimo panującego na rynku marazmu PLN udaje się utrzymać wypracowany wcześniej poziom poniżej bariery 4,00, który jest zasługą między innymi nowego projektu ustawy frankowej. Średni kurs franka wyniósł więc dziś 3,95 PLN.
CHF/PLN

CHF,PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Aprecjacja funta trwa

Funt od poniedziałku skrupulatnie próbuje odbudować swoją pozycję na rynku walutowym. Sprzyjają mu korzystne odczyty odnoszące się do krajowej gospodarki po podjęciu decyzji o opuszczeniu struktur UE. Wbrew wcześniejszym prognozom dane makro okazują się być dobre, a to może odsunąć decyzję o ponownym obniżeniu stóp procentowych przez BoE. Dziś średni kurs funta wyniósł 5,06 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

24.08.2016
Katarzyna Orawczak