KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

O monetach słów kilka

Numizmatyka jest bardzo ciekawą dziedziną, zwłaszcza, gdy chodzi o historię monet. Każdy kraj ma swoje własne monety zwane bilonem - dostępne podczas wymiany walut. Pierwsze monety Read more
Przelewy zagraniczne SEPA i SWIFT_ który lepszy

Przelewy zagraniczne SEPA i SWIFT – który lepszy?

Robisz przelew zagraniczny i nagle stajesz przed dylematem: SEPA czy SWIFT? Co kryje się pod tymi, brzmiącymi jak zaklęcia, nazwami? I czym się od siebie różnią? Oba terminy to skróty Read more

Komentarz walutowy 24.10.2016


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Tydzień na rynku walutowym rozpoczął się od odczytów indeksów PMI z Europy i USA. Nastroje w głównej parze walutowej dyktowane są przede wszystkim przez oczekiwania wobec polityki banków centralnych. Z kolei złotówka pozostaje pod presją zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych czynników ryzyka.

 

Dolar nie ma sobie równych

Ze Strefy Euro oraz Niemiec napłynęły dziś optymistyczne wyniki indeksów PMI dla sektora usług i przemysłu, które wykazały ożywienie gospodarcze na Starym Kontynencie. Wywołało to odreagowanie ostatnio odnotowanej tendencji spadkowej w głównej parze walutowej, jednak nie było ono wystarczająco silne, aby zagrozić pozycji dolara. Amerykańska waluta wciąż pozostaje mocna w związku z oczekiwanymi wobec grudniowych podwyżek stóp procentowych oraz możliwości podjęcia kroku w odwrotnym kierunku przez ECB. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,08 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Silne dane ze Strefy Euro

Początek poniedziałkowej sesji uspokoił emocje w parze EUR/PLN, mimo silnych odczytów z europejskiej gospodarki. Indeks PMI dla usług w Strefie Euro, przy wcześniejszych założeniach na poziomie 52,4 wyniósł 53,5. Natomiast ten sam wskaźnik dla przemysłu, wbrew prognozom 52,6, osiągnął 53,3. Rozwój został odnotowany również w niemieckiej gospodarce. W takiej konfiguracji złoty, ze słabymi danymi krajowymi oraz silnymi zewnętrznymi czynnikami ryzyka, nie ma zbyt dużego pola manewru. Dziś średnia wartość euro spadła do wartości 4,31 PLN  .
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Czekając na kolejne dane

Mimo, że dolar wciąż trzyma mocną pozycję, to jednak dziś widać odreagowanie w parze ze złotówką. Choć przeświadczenie o grudniowych podwyżkach stóp procentowych Fed się utrzymuje, a rynek wycenia zwycięstwo Hillary Clinton, jako bardziej prawdopodobne to oddziaływanie tych informacji się wycisza. Dzisiejsze wystąpienia członków Rezerwy Federalnej również nie powinny wywołać poruszenia, ponieważ zdania tych niezdecydowanych uzależnione są od danych makroekonomicznych. W tym kontekście ważne okażą się piątkowe odczyty PKB. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,96 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Zagrożenie z dwóch stron

Mocne dane z Europy zwiększyły nieznacznie apetyt na ryzykowne aktywa, z czego skorzystała polska waluta w parze z frankiem, który spadł poniżej psychologicznej granicy. Prawdopodobieństwo utrzymania takiej relacji jest niewielka, ponieważ złoty pozostaje nie tylko pod wpływem globalnych nastrojów, ale również niepokoi związanych z krajowymi danymi. Ilość odczytów z Polski w tym tygodniu jest niewielka, w związku z czym złoty będzie podążał szlakiem wyznaczonym przez czynniki zewnętrzne. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,98 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Pozorna stabilność

Funt wciąż pozostaje walutą podwyższonego ryzyka. Dziś rynek poznał dane obrazujące kierunek zamówień w Wielkiej Brytanii, które przy prognozach na poziomie -2, wyniosły -17. Inwestorzy zareagowali na informację lecz nie w sposób agresywny i sytuację tej waluty na chwilę obecną można uznać za unormowaną. Silniejsze oddziaływanie mogą mieć natomiast czwartkowe, wstępne odczyty PKB, po których rynek spodziewa się spowolnienia. Dziś średnia wartość funta osiągnęła 4,84 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

24.10.2016 15:29
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000