Komentarz walutowy 24.10.2016

Tydzień na rynku walutowym rozpoczął się od odczytów indeksów PMI z Europy i USA. Nastroje w głównej parze walutowej dyktowane są przede wszystkim przez oczekiwania wobec polityki banków centralnych. Z kolei złotówka pozostaje pod presją zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych czynników ryzyka.

 

Dolar nie ma sobie równych

Ze Strefy Euro oraz Niemiec napłynęły dziś optymistyczne wyniki indeksów PMI dla sektora usług i przemysłu, które wykazały ożywienie gospodarcze na Starym Kontynencie. Wywołało to odreagowanie ostatnio odnotowanej tendencji spadkowej w głównej parze walutowej, jednak nie było ono wystarczająco silne, aby zagrozić pozycji dolara. Amerykańska waluta wciąż pozostaje mocna w związku z oczekiwanymi wobec grudniowych podwyżek stóp procentowych oraz możliwości podjęcia kroku w odwrotnym kierunku przez ECB. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,08 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Silne dane ze Strefy Euro

Początek poniedziałkowej sesji uspokoił emocje w parze EUR/PLN, mimo silnych odczytów z europejskiej gospodarki. Indeks PMI dla usług w Strefie Euro, przy wcześniejszych założeniach na poziomie 52,4 wyniósł 53,5. Natomiast ten sam wskaźnik dla przemysłu, wbrew prognozom 52,6, osiągnął 53,3. Rozwój został odnotowany również w niemieckiej gospodarce. W takiej konfiguracji złoty, ze słabymi danymi krajowymi oraz silnymi zewnętrznymi czynnikami ryzyka, nie ma zbyt dużego pola manewru. Dziś średnia wartość euro spadła do wartości 4,31 PLN  .
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Czekając na kolejne dane

Mimo, że dolar wciąż trzyma mocną pozycję, to jednak dziś widać odreagowanie w parze ze złotówką. Choć przeświadczenie o grudniowych podwyżkach stóp procentowych Fed się utrzymuje, a rynek wycenia zwycięstwo Hillary Clinton, jako bardziej prawdopodobne to oddziaływanie tych informacji się wycisza. Dzisiejsze wystąpienia członków Rezerwy Federalnej również nie powinny wywołać poruszenia, ponieważ zdania tych niezdecydowanych uzależnione są od danych makroekonomicznych. W tym kontekście ważne okażą się piątkowe odczyty PKB. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,96 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Zagrożenie z dwóch stron

Mocne dane z Europy zwiększyły nieznacznie apetyt na ryzykowne aktywa, z czego skorzystała polska waluta w parze z frankiem, który spadł poniżej psychologicznej granicy. Prawdopodobieństwo utrzymania takiej relacji jest niewielka, ponieważ złoty pozostaje nie tylko pod wpływem globalnych nastrojów, ale również niepokoi związanych z krajowymi danymi. Ilość odczytów z Polski w tym tygodniu jest niewielka, w związku z czym złoty będzie podążał szlakiem wyznaczonym przez czynniki zewnętrzne. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,98 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Pozorna stabilność

Funt wciąż pozostaje walutą podwyższonego ryzyka. Dziś rynek poznał dane obrazujące kierunek zamówień w Wielkiej Brytanii, które przy prognozach na poziomie -2, wyniosły -17. Inwestorzy zareagowali na informację lecz nie w sposób agresywny i sytuację tej waluty na chwilę obecną można uznać za unormowaną. Silniejsze oddziaływanie mogą mieć natomiast czwartkowe, wstępne odczyty PKB, po których rynek spodziewa się spowolnienia. Dziś średnia wartość funta osiągnęła 4,84 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

24.10.2016
Katarzyna Orawczak