Komentarz walutowy 26.07.2016

Dzisiejsza sesja przebiega w atmosferze wyczekiwania na jutrzejszą decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych. Dziś po południu zostaną opublikowane ważne dane z USA, jednak nie powinny one wywołać silnych ruchów na rynku walutowym.

 

Oddech dla euro
Wczorajsze, optymistyczne informacje dotyczące nastrojów wśród niemieckich przedsiębiorców wsparły nieznacznie euro względem amerykańskiej waluty.  Mimo, że jeszcze dziś po południu poznamy ważne dane z USA  odnośnie rynku nieruchomości, zaufania wśród konsumentów, a także wstępnego indeksu PMI dla usług, to raczej nie należy się spodziewać by przed jutrzejszym odczytem wpłynęły one na dystans w tej parze. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,09 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar, kurs euro, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Silny PLN
Dobry początek tygodnia dla polskiej waluty jest kontynuacją trendu z zeszłego tygodnia. Dodatkowo złoty został wzmocniony wczoraj danymi o stopie bezrobocia, natomiast przedstawiony dziś wskaźnik informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce oscyluje wokół tej samej wartości, co w zeszłym miesiącu, a to świadczy o stabilizacji tempa rozwoju gospodarczego. Wobec powyższego średni kurs euro wyniósł dziś 4,35 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Wyciszenie nastrojów
Po piątkowym umocnieniu amerykańskiej waluty, relacja pomiędzy dolarem a złotówką została ustabilizowana. Inwestorzy będą, co prawda śledzić wyniki dzisiejszych publikacji w USA, jednak ich nastroje uzależnione są od decyzji FOMC. Nie bez znaczenia dla tej pary, w najbliższych dniach, mogą okazać się również zmiany zachodzące w Polsce. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,96 USD.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Wyczekiwanie na ustawy
Uspokojenie emocji widoczne jest dziś w parze z frankiem szwajcarskim, gdzie nastąpiła silna aprecjacja złotego. Utrzymanie dystansu może okazać się jednak trudnym zadaniem dla polskiej waluty, która wyczekuje decyzji w sprawie kredytów we franku oraz dalszego rozwoju wydarzeń związanych z ustawą obniżającą wiek emerytalny. Dziś frank osiągnął średnią wartość 4,00PLN.
CHF/PLN

CHF,PLN, frank szwajcarski, złoty, kurs franka
Źródło: biznes.pl

Funt bez zmian
Na ważne odczyty dotyczące Wielkie Brytanii inwestorzy muszą poczekać do jutra, kiedy to zostaną opublikowane wstępne dane dotyczące PKB, a także sprzedaży detalicznej. Ważne dla funta okażą się również sierpniowe decyzje BoE. Ostatnie wydarzenia w tym kraju sprawiły, że rynkowe prawdopodobieństwo odnośnie luzowania polityki pieniężnej zwiększa się. Dziś średnia wartość GBP wyniosła 5,20 PLN.
GBP/PLN

GBP,PLN, funt, złoty, kurs funta
Źródło: biznes.pl
26.07.2016
Katarzyna Orawczak