KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Adam Glapiński, prezes NBP, RPP, Ekantor.pl

Adam Glapiński – kim jest prezes NBP?

W młodości marzył aby być neurologiem. Bał się jednak krwi, więc został ekonomistą. Podkreśla swoją niezawisłość od polityki a jednocześnie gorąco popiera strategię Prawa i Sprawiedliwości. Aktualny prezes NBP to Read more

Wiza, czyli najpopularniejszy z paszportowych stempli

Podróżując po Unii Europejskiej możemy zupełnie zapomnieć o ich istnieniu. Co innego, jeśli wybieramy się w dalszą podróż - do Azji albo którejś z Ameryk. Tam bez pieczątki w paszporcie Read more

Komentarz walutowy 26.10.2015


AUTORANALITYK FINANSOWY EKANTOR.PL
Aniela Agopsowicz
Analityk rynków walutowych i kapitałowych w firmie ekantor.pl Interesuje się zmianami zachodzącymi na rynku walutowym. Na co dzień analizuje wydarzenia zachodzące na rynku forex. Prognozuje również zmiany w notowaniach kursów walut, jak i konsultuje transakcje walutowe. Wyznaję zasadę: szybko, ale dokładnie. Prywatnie wielbicielka fotografii.

Złoty stabilnie zareagował na wyniki wyborów parlamentarnych. W najbliższych dniach bardzo ważne dla naszej waluty będą wypowiedzi PiS odnośnie planów dotyczących polityki monetarnej w naszym kraju. Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia mogącym istotnie wpłynąć na kursy walut, będzie środowe posiedzenie Fedu.

 

Spokojny poniedziałek przed Fedem

 
Poniedziałkowa sesja przebiegła na parze EUR/USD relatywnie spokojnie. Niewielkie wahania odbywały się między górną i dolną granicą 1,10. Brak ważniejszych wydarzeń dla powyższych walut spowodował, że inwestorzy przygotowywali się do najważniejszego w tym tygodniu wydarzenia, którym będzie środowe posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku. Jest mało prawdopodobne, aby jeszcze w tym roku dokonały się jakieś zmiany w wysokości stóp procentowych w USA. Jednak wobec ostatnich wydarzeń na gruncie europejskim – zapowiedź EBC o dalszym luzowaniu polityki pieniężnej – może mieć ciekawe odbicie na kursach walut. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,10 EUR.

PiS u władzy

 
Reakcja naszej waluty na wyniki wyborów w pierwszych godzinach sesji była niewielka. To, że wygra PiS, był wiadome już wcześniej, ale zdobycie takiej przewagi nad innymi partiami już nie. Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 37,7 proc. głosów prawdopodobnie będzie w stanie samodzielnie sprawować władzę, jednak na potwierdzenie musimy poczekać do jutra. Tuż po otwarciu sesji nastąpiło umocnienie PLN z 4,26 do 4,24.  W dalszej części dnia w siły rosło euro. W godzinach popołudniowych polski złoty osłabił się dochodząc do wartości 4,27. Taki stan nie powinien utrzymać się jednak długo. Istotne w najbliższym czasie dla polskiego złotego będą wypowiedzi członków PiS na temat polityki pieniężnej NBP. PLN może silnie reagować na informacji związane z planami dotyczącymi stóp procentowych w Polsce. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,26 PLN.

Chwilowe umocnienie złotego

Sytuacja złotego na parze z dolarem była bardzo zbliżona do tej z euro. Początek sesji charakteryzował się umocnieniem PLN.  Później złotówka osłabiła się w konsekwencji dochodząc do poziomu 3,87, który okazał się nowym maximum. Taka wartość ostatni raz była widziana na wykresach walutowych w połowie marca. Notowania złotego na parze z dolarem będą w najbliższych dniach zależne od spekulacji uczestników rynku na temat wydźwięku środowego posiedzenia Fedu oraz jutrzejszych ostatecznych wyników polskich wyborów parlamentarnych. Na początku tygodnia dolar średnio został wyceniony na 3,86 PLN.

Mocny frank, już niedługo?

Pierwsze godziny sesji na parze CHF/PLN wskazywały na to, że złotówka umocni się wobec franka na nieco dłużej. Niestety wahania na tej parze były dość duże, przez większą część sesji z przewagą dla CHF. Przyczyn osłabienie złotego nie należy szukać w wygranej PiSu w wyborach, a raczej w niepewności związanej z przyszłymi losami naszej gospodarki, co jest raczej naturalną reakcją na czynnik ryzyka, którym w tym przypadku są zmiany polityczne. Duże znaczenie ma również to, że Prawo i Sprawiedliwość ma szanse na samodzielne (pierwszy raz od 1989 r.) stworzenie rządu bez koalicjantów. Rynek walutowy w najbliższych dniach będzie bacznie wsłuchiwał się zapowiedzi wprowadzenia obiecanych zmian. Zwłaszcza „frankowicze” będą niecierpliwie czekać na obiecywaną im pomoc. Średni kurs franka podczas dzisiejszej sesji wyniósł 3,93 PLN.

 


cele informacyjne komentarz walutowy

26.10.2015 14:22
Autor: Aniela Agopsowicz Analityk finansowy Ekantor.pl
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000