Komentarz walutowy 28.01.2016

Decyzja Fed była zgodna z oczekiwaniami rynku, co widać było po dzisiejszych notowaniach głównej pary walutowej. Czwartek okazał się całkiem dobrym dniem dla naszej waluty, która umocniła się wobec euro, dolara oraz franka szwajcarskiego.

Fed nic nie zmienił

Wczoraj wieczorem poznaliśmy decyzję banku centralnego USA w sprawie stóp procentowych. Brak zmian w polityce monetarnej nie zrobił większego wrażenia na kursie EUR/USD, który nieznacznie wzbił się w kierunku 1,0910. Dzisiejsza sesja wyraźnie była już pozbawiona emocji związanych z tym wydarzeniem. Inwestorzy otrzymali to, czego się spodziewali. Z komunikatu Fed wynika, że bramka do dalszej podwyżki pozostaje otwarta. Dolar nie miał dziś powodów ani do spadku, ani do umocnienia. Czynniki, które będą miały siłę to zmienić pojawią się prawdopodobnie dopiero wieczorem. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,09 USD.

EUR/USD

średni kurs dolara w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Zmiana nastawienia RPP

Z opublikowanego dziś przez NBP komunikatu z ostatniego posiedzenia RPP wynika, że wielu jej członków opowiedziało się za podwyżką stóp procentowych w kolejnych miesiącach. To nowość, jeśli chodzi o kwestię polityki monetarnej naszego kraju. Jeszcze jakiś czas temu większość opowiadała się za kontynuacją obniżek. Nastawienie widać bardzo dynamicznie zmienia się wraz z postępem zmian gospodarczych w naszym kraju (podatek bankowy, podatek od marketów wielkopowierzchniowych). Takie nastawienie członków Rady Polityki Pieniężnej wynika głównie z obaw o stabilność finansową, którą mogą zachwiać powyższe działania. Złoty kolejny dzień w tym tygodniu zaliczył silniejszy zryw w kierunku 4,40. Od godzin porannych systematycznie umacniał się wobec wspólnej waluty. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,44 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Złoty silniejszy wobec dolara

Złoty umocnił się dziś wobec dolara o około 4 grosze. To kolejny większy spadek na tej parze, który być może przyczyni się do wytyczenia nowego kierunku notowań. Polska waluta korzysta ze złagodzenia nastrojów na rynku ogólnoświatowym. Niektórych inwestorów pocieszył fakt wzrostu wyceny ropy naftowej. Podrożała ona z poziomu 28 USD za baryłkę do prawie 35 dolarów. Jutro poznamy ważne dane makro dla dolara, które mogą zmienić układ na parze USD/PLN. Zostanie podany wstępny poziom PKB dla USA. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 4,07 PLN.
USD/PLN

średni kurs dolara

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Umocnienie złotego wobec franka

Bardzo dobry wynik osiągnęła również nasza waluta wobec franka szwajcarskiego. Zapoczątkowany dziś rano spadek trwał do czasu osiągnięcia poziomu 4,02. Od tej wartości obserwowaliśmy lekkie spowolnienie. Zmieszanie wokół ustawy o przewalutowaniu kredytów hipotecznych nabiera rozmachu. Pojawiły się pogłoski, że może ona być zbyt obciążająca dla banków. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym średnia wartość franka wyniosła 4,02 PLN.

CHF/PLN

średni kurs franka szwajcarskiego

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

28.01.2016
Trześniowski