Komentarz walutowy 29.05.2015

Początek miesiąca upłynął pod znakiem odczytów indeksu PMI dla przemysłu. Na parze złotówka frank szwajcarski ponownie obserwowaliśmy osłabienie się naszej waluty. Poniedziałek również okazał się niezbyt dobry dla złotówki w relacji z euro. Negocjacje Grecji z kredytodawcami zaczynają mieć bardziej nerwowy przebieg niż do tej pory.

 

Dolar pod wpływem czynników z szerokiego rynku

Para EUR/USD tydzień rozpoczęła od lekkiego spadku, który był reakcją rynku na piątkowy słabszy niż oczekiwano wynik PKB z USA. Wielu inwestorów nie spodziewało się, że wskaźnik ten będzie podany w wartościach ujemnych. Większy wpływ na notowania tej pary miały dzisiaj informacje napływające z Grecji. Z końcem maja miało dojść do ostatecznego porozumienia rządu premiera Tsiprasa z wierzycielami. Niestety nie doszło do tego, jak zapewnił szef ateńskiego rządu nie z nich winy. Ostateczny termin do osiągniecia porozumienia upływa 30 czerwca. Ta ciągła niepewność co do losów Grecji utrzymuje niepokój na rynku finansowym. Średnia wartość dolara podczas dzisiejszej sesji wyniosła 1,09 EUR.

 

Euro wspierane przez indeks PMI

Dzisiejsze notowania pary EUR/PLN były mocno wspierane przez pomyślne odczyty makro ze Strefy Euro. Optymistyczne zwłaszcza okazały się wyniki indeksu PMI dla przemysłu z poszczególnych krajów UE. Natomiast wskaźnik ten dla naszego kraju był słabszy niż poprzednio: z 54 pkt. spadł do 52,4 pkt. W związku z powyższym euro z poziomu 4,10 podskoczyło do wartości 4,12. Grecki kryzys finansowy nadal aktywnie oddziałuje na rynek walutowy. Średnia wartość euro wyniosła na początku tygodnia 4,12 PLN.

 

Kurs USD/PLN w górę

Dolar na parze ze złotówką po zeszłotygodniowych spadkach, dziś rozpoczął sesję od zwyżki. Przed południem para USD/PLN osiągnęła już poziom 3,77. Na dzisiejsze popołudnie zaplanowanych jest kilka ważnych odczytów makro dla USA. Inwestorzy skupią swoją uwagę głównie na finalnym odczycie wskaźnika PMI dla przemysłu oraz raporcie dotyczącym dochodów i wydatków Amerykanów. Rynek walutowy dolara wycenił dziś średnio na 3,77 PLN.

 

Frank nadal wysoko

Frank szwajcarski podczas dzisiejszej sesji ponownie podskoczył do prawie 4 złotych. Wszystko za sprawą lepszego niż oczekiwano wyniku indeksu PMI dla przemysłu, który podskoczył do 49,4 pkt. Tak wysoki poziom CHF nie powinien jednak utrzymać się zbyt długo, ponieważ jest to mocne obciążenie dla szwajcarskiej gospodarki. Przewartościowany frank przede wszystkim ogranicza tamtejszy eksport. Średnia wartość franka wyniosła podczas dzisiejszej sesji 3,99 PLN.

 

 

Zespół ekantor.pl

Zobacz wszystkie nasze komentarze walutowe!

 

01.06.2015
Katarzyna Orawczak