Komentarz walutowy 29.10.2015

Najważniejsze wydarzenie w tym tygodniu już za nami. Mimo że na posiedzeniu Fedu nie zapadła żadna konkretna decyzja, to jego optymistyczny ton spowodował umocnienie dolara wobec euro oraz polskiego złotego.

 

Spadek i co dalej?

 
Wczorajszy komunikat po posiedzeniu Fedu dał uczestnikom rynku nadzieję, na podwyżkę stóp procentowych jeszcze w grudniu. Kurs EUR/USD po optymistycznych wieściach spadał z poziomu 1,1079 do 1,0895. Podczas dzisiejszej sesji obserwowaliśmy wzrost na powyższej parze, ale była to korekta związana z realizowaniem środowych zysków. Dzisiejsza publikacja wstępnych danych dla USA dotyczących PKB okazała się nieco gorsza od prognoz. Dolarowa para nie zareagowała na nią zbyt mocno. Średnia wartość USD wyniosła dziś 1,09 EUR.

Złoty lekko zyskuje na wartości

 
Złotówka na parze z euro podczas dzisiejszej sesji umocniła się, dochodząc w godzinach popołudniowych do wartości 4,26. Prawdopodobnie ma to związek z ogólnoświatowym wydźwiękiem komunikatu z posiedzenia amerykańskiego banku centralnego, który zasugerował, że zmiany w polityce monetarnej są możliwe jeszcze w tym roku. Na osłabienie euro miały wpływ również dzisiejsze publikacje makroekonomiczne, które nie do końca byłe zgodne z oczekiwaniami rynku. Łagodniejszym komentarzom ze strony członków wygranej w tegorocznych wyborach partii na temat planów wobec polskiej gospodarki również przyczyniły się do chwilowego umocnienia złotego. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,27 PLN.

Raz dolar raz złoty na prowadzeniu

Wczorajszy skok na parze USD/PLN był bardzo bliski tegorocznego maximum 3,9470. Po całym dniu zdominowanym przez wyczekiwanie na komunikat z posiedzenia Fedu amerykańska waluta osiągnęła poziom 3,93. Dzisiejsza sesja należała jednak do naszej waluty. Złoty podczas pierwszej części sesji dotarł do wartości 3,8890, od której nastąpiło lekkie odbicie w górę. Teraz inwestorzy skupią się na publikacjach makroekonomicznych, które będą szczególnie istotne dla Fedu, przed grudniowym, być może najważniejszym w tym roku posiedzeniem. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,90 PLN.

Standardowe wahania na parze CHF/PLN

Kurs CHF/PLN w dalszym ciągu utrzymywał się grubo powyżej 3,93. Przez pierwszą część sesji wydawało się, że złoty schodząc w okolice 3,92 utrzyma swoją pozycję trochę dłużej niż na kilka kwadransów. Duża ilość czynników zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych spowodowała, ze wahania na tej parze były dziś dość spore. Jutrzejsza sesja przyniesie nam publikację indeksu instytutu KOF, który pokazuje jak w najbliższych sześciu miesiącach może się kształtować szwajcarska gospodarka. Nie powinien jednak mieć dużego wpływu na kurs CHF/PLN chyba, że będzie mocno odbiegać od prognoz. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym średnia wartość franka wyniosła 3,94 PLN.

29.10.2015
Trześniowski