Komentarz walutowy 3.08.2015

Początek miesiąca zaczęliśmy od publikacji indeksu PMI dla przemysłu. Ten ważny wskaźnik przyniósł chwilowe umocnienie polskiej walucie na parze z euro. Przebieg notowań głównej pary walutowej był stabilny.

 

PMI dyktuje kierunek notowań

Pierwsza sierpniowa sesja na parze EUR/USD rozpoczęła się lekkim spadkiem. Notowania tej pary walutowej były pod dużym wpływem publikacji makroekonomicznych, których w tym tygodniu nie będzie brakowało. Finalny wynik indeksu PMI dla Strefy Euro okazał się lepszy od prognozowanego, również ten sam wskaźnik wzrósł dla Niemiec, Czech, Polski oraz Wielkiej Brytanii. Wartość tego indeksu dla USA poznamy popołudniu, wielu inwestorów nastawia się na dane zgodne z przewidywanymi, co raczej spowoduje dalszą rewizję w dół. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,09 EUR.

Euro broni się przed spadkiem

Złotówka usilnie próbowała przejąć dziś przewagę nad euro, niestety po spadku do 4,12 nastąpił zwrot do 4,14. Naszej walucie coraz bardziej zauważalnie zaczynają ciążyć zbliżające się wybory parlamentarne, które stanowią spory czynnik ryzyka politycznego dla inwestorów. Nieustannie wiszące nad rynkiem walutowym widmo podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych wpływa niekorzystnie na waluty wschodzące, do których należy m.in. PLN. W sprawie Grecji jeszcze nic znaczącego się nie dokonało, negocjacje nadal trwają, natomiast po pięciu tygodniach przerwy ruszyła giełda w Atenach. Euro zostało dziś wycenione na 4,14 PLN.

Wartość dolara uzależniona od danych makro

Dolar na parze ze złotówką spadł w trakcie sesji do 3,76. Umocnienie naszej waluty nie trwało długo, ponieważ już w godzinach po południowych nastąpił wzrost do 3,77. Wzrost indeksu PMI dla przemysłu w Polsce okazał się niewystarczającym argumentem do aprecjacji PLN w dłuższym okresie. Mimo że rynki coraz mniej wierzą w zmianę polityki monetarnej w USA w tym roku to USD w dalszym ciągu pozostaje mocny. Jeśli dane ekonomiczne będą w tym tygodniu sprzyjające dla amerykańskiej waluty, to realne zmiany mogą nastąpić już w grudniu. Średnia wartość dolara podczas dzisiejszej sesji wyniosła 3,78 PLN.

Frank szwajcarski nadal mocny

Frank szwajcarski to waluta nieprzewidywalna. Dziś najpierw spadła do 3,88 za sprawą gorszego wyniku indeksu PMI dla przemysłu. Po kilku godzinach znalazła się jednak ponownie powyżej 3,90. Notowania pary CHF/PLN są bardzo podatne na wszelkie zmiany zachodzące na głównej parze walutowej. Oprócz tego mimo ogromnych strat, jakie SNB poniósł wg raportu w pierwszym półroczu tego roku, frank w dalszym ciągu jest uważany za bezpieczną walutę. Średnia jego wartość podczas dzisiejszej sesji wyniosła 3,90 PLN.

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

03.08.2015
Trześniowski