Komentarz walutowy 30.08.2016

Analiza słów prezes Fed -Janet Yellen- pozawala utrzymać wypracowaną w piątek pozycję amerykańskiej waluty. Rynek ponownie skupia więc uwagę na odczytach z USA, które mogą zwiastować podwyżkę stóp procentowych.

 

Dolar przybiera na sile

Wtorkowa sesja przynosi kolejne umocnienie dolara, będące wynikiem interpretacji słów Janet Yellen dokonanej przez wiceszefa Fed. Podczas dzisiejszego wywiadu Stanley Fischer podkreślił jednak, że dalszy kierunek polityki pieniężnej uzależniony jest od danych makroekonomicznych. Kluczowe okażą się zatem zaplanowane na koniec tygodnia odczyty z amerykańskiego rynku pracy. Korzystna dla dolara koniunktura sprawia, że kurs euro spadł dziś do średniego poziomu 1,11 USD.
EUR/USD

EUR,USD, euro, dolar, kurs euro
Źródło: bankier.pl

Wyciszenie euro
Obserwowana w ostatnich dniach aprecjacja wspólnej waluty nieco się dziś wyciszyła, ale sytuacja w tej parze wciąż pozostaje pod silnym działaniem globalnych nastrojów. Spadek notowań PLN był związany z ostatnimi publikacjami o kondycji polskiej gospodarki, jednak dzisiejsze odczyty finalnego PKB okazały się być niemal zgodne z prognozami. Z kolei jutro inwestorzy poznają wyniki inflacji CPI, jeżeli zaskoczą one pozytywnie, można będzie mieć nadzieję na korektę kursu złotego. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,35 PLN.
EUR/PLN

EUR,PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Wzrost oczekiwań

Oczekiwania na zacieśnienie polityki pieniężnej przez Fed rosną, a wraz z nimi do góry pnie się krzywa kursu dolara. Amerykańska waluta korzysta ze sprzyjającego nurtu, jaki zapewnił wiceszef Rezerwy Federalnej Stanley Fischer. Rynek z zaangażowaniem będzie teraz śledził najbliższe dane makroekonomiczne, które pozwolą oszacować prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła poziom 3,90 PLN.
USD/PLN

USD,PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dalsze losy PLN

Wahania, mające miejsce w parze z frankiem szwajcarskim są nie tylko odzwierciedleniem globalnych niepewności, ale również krajowych czynników zagrożenia. W najbliższych dniach może się nimi okazać perspektywa luzowania polityki pieniężnej, a także zaplanowana na początek września rewizja oceny ratingu Polski dokonana przez agencję Moody’s. Dziś średnia wartość szwajcarskiej waluty wyniosła 3,97 PLN.
CHF/PLN

CHF,PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt do góry

Ostatnie zachowanie brytyjskiej waluty pokazuje, że funt chętnie korzysta z optymistycznych danych, lekceważąc niepokoje rynku walutowego. Mimo to inwestorzy pozostają nieufni wobec dalszych losów waluty, na której wciąż ciąży ryzyko konsekwencji Brexitu. W związku z czym notowania funta silnie uzależnione są od odczytów dotyczących gospodarki oraz związanej z nimi decyzji BoE odnośnie dalszego luzowania polityki pieniężnej. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,11 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
30.08.2016
Katarzyna Orawczak