Komentarz walutowy 30.11.2015

Zaczynamy tydzień ważnych wydarzeń. Rynek walutowy w najbliższych dniach będzie tętnił życiem bardziej niż zwykle. Czwartek będzie najważniejszym dniem dla euro a piątek dla dolara.

Dolar cały czas mocny

Dzisiejsze notowania głównej pary walutowej były zależne od danych makroekonomicznych i nastawień uczestników rynku. Tak przynajmniej się wydawało, ponieważ żadne sygnały nie potrafiły skutecznie zatrzymać aprecjacji dolara. W godzinach porannych euro było po 1,0588 USD, a w godzinach popołudniowych już o 20 pipsów niżej. Bardzo ważnym dniem dla oby walut będzie czwartek. Po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi ogłosi decyzję w sprawie dalszej polityki monetarnej Strefy Euro. Natomiast tuż po tym swoje wystąpienie będzie miała przewodnicząca Fedu. J. Yellen będzie omawiać prognozy gospodarcze dla USA. W tonie jej wypowiedzi inwestorzy będą doszukiwać się kierunku, jaki obrały Rezerwy Federalne w sprawie podwyżki stóp procentowych. Jest niemal pewne, że nastąpi ona na grudniowym posiedzeniu, ale zawsze pozostaje jakiś procent niepewności. Dzisiejszy średni kurs euro wyniósł 1,05 USD.

Rozpoczynamy sądny tydzień dla euro

Dobre odczyt PKB dla Polski niestety nie pomógł złotemu, para EUR/PLN ponownie przebiła poziom 4,27. Jest to jednak dobry znak dla NBP, który rozważając przyszłoroczną obniżkę stóp procentowych zapewne weźmie ten wynik pod uwagę. Inwestorzy niecierpliwie wyczekują czwartkowego posiedzenia EBC, od którego wiele zależy. Z dotychczasowych komunikatów oraz plotek wynika, że program luzowania ilościowego (QE) będzie kontynuowany a stopy procentowe zostaną nieznacznie obniżone. Nie jest jednak powiedziane, że rzeczywiście tak będzie. Wspólna waluta podczas dzisiejszej sesji wahała się w przedziale 4,2580 – 4,2727. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,26 PLN

Dolar zdobywa nowe szczyty

Dolar na parze ze złotym zdobył dziś nowy szczyt, którym był poziom 4,0445. W najbliższych dniach możemy spodziewać się, że amerykańska waluta będzie poruszała się w dotychczasowym rejonie i raczej powyższego poziomu na stałe nie przebije. Chyba, że dane makro będą na tyle dobre, że lokalnie podbiją USD ponownie w okolice powyższej wartości. Średni kurs dolara podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym wyniósł 4,03 PLN.

Frank trochę niżej

Notowania pary CHF/PLN rozpoczęły się od spadku z poziomu 3,93 do 3,90. Indeks instytutu KOF okazał się dużo niższy od prognozowanego. Po prawie dwóch miesiącach wzrostu frank wyraźnie zwolnił. Być może koniec ciężkiego roku przyniesie „frankowiczom” trochę wytchnienia w postaci spadku mocno przewartościowanego CHF. Podczas jutrzejszej sesji poznamy wartość PKB dla Szwajcarii za III kwartał. Szacunkowe dane nie są korzystne dla franka, ale wszystko zależy jak zostaną odebrane przez inwestorów. Dzisiejszy średni kurs szwajcarskiej waluty wyniósł 3,91 PLN.

30.11.2015
Trześniowski